Ako tražite način kako biste ojačali svoju otpornost protiv bolesti, sigurno punite svoj plan prehrane namirnicama koje sadrže tvari za jačanje prve linije obrane protiv virusa i bakterija – imunološkog sustava. Kao što mnogi već znaju, za to je poželjno konzumirati puno voća i povrća koje sadrži obilje vitamina C, odnosno jednog od ključnih saveznika u borbi protiv nepoželjnih gostiju u organizmu. Međutim postoje i druge tvari koje se mogu pridružiti vitaminu C u tom pohodu, a jedna od njih nalazi se u brojnim namirnicama koje se gotovo sigurno nalaze na vašem jelovniku, odnosno u vašoj kuhinji. Riječ je o cinku; jednom od minerala neophodnih za normalno funkcioniranje organizma. Kako biste se bolje upoznali s ovim mineralom, u nastavku saznajte kako cink djeluje na naš organizam te u kojim ga namirnicama možemo pronaći.
Drugi najzastupljeniji mineral u tijelu
Cink je esencijalni nutrijent, što znači da ga naše tijelo ne može proizvesti samo, već ga moramo unijeti putem prehrane ili suplemenata. Ovaj mineral je odgovoran za brojne procese u tijelu, poput sinteze proteina i DNK, zacjeljivanja rana te rasta i razvoja.
Cink je drugi najzastupljeniji mineral u našem tijelu nakon željeza te je prisutan u svakoj stanici. Potreban je za aktivnost preko 300 enzima koji utječu na metabolizam, probavu, rad živaca i druge procese. Isto tako, ovaj mineral je od presudne važnosti za razvoj i funkcioniranje imunoloških stanica, a isto tako važan je za zdravlje kože. Cink je također potreban za osjetilo okusa i mirisa, a njegov nedostatak može uzrokovati smanjenu sposobnost njuha i neprepoznavanje okusa.
Zašto je cink važan za naše tijelo?
1. Jača imunitet
Zbog toga što je važan za razvoj i funkciju imunoloških stanica, cink je tvar koja može ojačati imunitet. Osim što potiče proizvodnju bijelih krvnih stanica, smanjuje oksidativni stres i rizik od mnogih infekcija. Mnogi ga zbog toga koriste u obliku suplementa.
2. Ubrzava zacjeljivanje rana
Cink se koristi u bolnicama kao sredstvo za liječenje rana, čireva i drugih kožnih ozljeda i oboljenja jer igra veliku ulogu u sintezi kolagena te smanjuje upale, a nedostatak cinka može dovesti do sporijeg zacjeljivanja rana.
3. Smanjuje upale
Ovaj mineral smanjuje oksidativni stres i razinu proteina koji uzrokuju upale. Oksidativni stres može dovesti do kronične upale koja može biti uzrok bolestima srca, raku i mentalnim oboljenjima.
Posljedice nedostatka cinka u organizmu
Iako je nedostatak cinka rijetka pojava, simptomi koji na to ukazuju su usporen rast i razvoj, zaostala spolna zrelost, kožni osipi, učestali proljevi, oslabljeno zacjeljivanje rana i problemi s ponašanjem. Nedostatka cinka češće se javlja kod osoba čija prehrana tijekom djetinjstva nije sadržavala nutrijente ključne za rast i razvoj (poput cinka), a ostali uzroci mogu biti alkoholizam, genetske mutacije ili starost.
Zdravi izvori cinka
Iako se cink u posljednje vrijeme dodaje pojedinoj hrani umjetnim putem, prirodno se nalazi u ribi, školjkama, mesu, peradi i mliječnim proizvodima, a dodaje se drugim namirnicama poput žitarica i pšeničnog brašna. Osim toga, cink možete pronaći i u namirnicama biljnog podrijetla, odnosno orašastim plodovima, mahunarkama, integralnim žitaricama, gljivama, kelju, grašku, šparogama i cikli.