Sjajne transformacije u kratkom vremenskom periodu postale su glavna reklama i pokazatelj kvalitete i efikasnosti trenera i njihovih treninga. Osim toga, reklame za određene prehrambene proizvode, suplemente ili planove i programe prehrane i treninga baziraju se na brzim i efikasnim rezultatima. Jesu li brzi rezultati garancija uspjeha i pokazatelj kvalitete i stručnosti osobe koja provodi proces?
Ako malo bolje razmislite, veliki gubitak kilograma u kratkom vremenskom periodu i nije neka nauka. Većina ljudi je u nekom periodu života probala dijetu s velikim kalorijskim deficitom, trenirala do iznemoglosti i u kratkom periodu izgubila određeni broj kilograma. To zapravo uopće nije problem, pa čak ni osobi koja nema veze sa kineziologijom i nutricionizmom.
Uloga trenera
Trenerski posao u rekreaciji zapravo je krenuo u krivom smjeru. Glavna zadaća rekreativnog treninga je unaprjeđenje zdravlja, kondicijskih sposobnosti koje su nam najpotrebnije za svakodnevno funkcioniranje, a uz adekvatnu prehranu i poboljšanje fizičkog izgleda. Kada bi svi imali ovakav pristup, garantirano bi bili manje opterećeni hranom, izgledom i generalno bi bili funkcionalnije, zdravije i sretnije osobe.
Problem nastaje kada rekreativni trening postaje imitacija bodybuildinga. Sporta u kojemu je glavni cilj što bolji i skladniji fizički izgled. Bodybuilderi do svojeg cilja za natjecanje dolaze na načine koji njima donose najbolje i najefikasnije rezultate, no s kineziološkog gledišta to je totalno pogrešan pristup u rekreaciji. Da biste bili kvalitetan nogometni trener u radu s djecom i odraslima, nije dovoljno biti bivši nogometaš; da biste nekoga naučili skijati, nije dovoljno to što ste vi odličan skijaš. Isto vrijedi i za rekreaciju. Iako se u rekreaciji ne natječemo i nemamo jasnih pokazatelja tko je bolji, a tko lošiji, rekreativno vježbanje ima ogromnu težinu u smislu uspostavljanja balansa tijela, razvoja svih funkcionalnih i motoričkih sposobnosti te očuvanja i unaprjeđenja zdravlja. Biti rekreativni trener odgovoran je i izuzetno zahtjevan posao ako ga radite kvalitetno i sigurno.
Teško je izgubiti 20 kg u 3 mjeseca, ali je teže isto izgubiti u godinu dana
Iako možda na prvu nema logike, puno je teže i izgubiti 20 kg viška u razdoblju od godinu dana, nego u razdoblju od 3 mjeseca. U oba slučaja osobe moraju biti disciplinirane s prehranom i treningom. Oba procesa su teška, no razlika je u tome što osoba koja polako gubi kilograme dovodi svoje tijelo u balans i dugoročno ga transformira na bolje i s vremenom bez ikakvih planova prehrane i treninga živi zdravo, aktivno i sretno. Za razliku od toga, osoba koja gubi kilograme ekstremnim pristupom, nikada svoje tijelo neće dovesti u balans i uvijek će ići iz krajnosti u krajnost. Takve osobe su u pravilu opterećene hranom, treningom i konstantno traže način da na brzinu postignu ono što žele. Takav stil života izaziva stres, disbalans tijela, loše utječe na raspoloženje i zdravlje i zapravo je totalno pogrešan put. Osim što je teže, nemjerljivo je kvalitetnije i dugoročno zdravije i sigurnije gubiti kilograme postupno i kontinuirano u dužem vremenskom intervalu, nego naglo u kratkom periodu. Priče da će osobe nakon naglog gubitka kilograma dalje lagano održavati težinu nemaju nikakvog smisla i zapravo su velika laž i zavaravanje. Jedino dugoročnim pristupom i postupnom promjenom navika možemo postići kvalitetne rezultate i balansirati ih i održavati cijeli život.
Eksperiment
Unazad nekoliko mjeseci, napravio sam 8-tjedni izazov sa svojim klijentima na grupnom treningu. Na početku procesa, napravili smo inicijalno mjerenje sastava tijela, a pobjednik je bila osoba koja u razdoblju od 8 tjedana u postotku izgubi najviše masnog tkiva. Nakon 4 tjedna napravili smo kontrolno mjerenje i zapisali rezultate. Na završnom mjerenju smo zaista imali fantastičnih rezultata, ali najzanimljivija činjenica je bila ta da je dosta članova na kontrolnom mjerenju imalo bolje rezultate nego na finalnom, dok bi na finalnom mjerenju imali i nešto lošije rezultate nego na početku mjerenja. Upravo ovaj eksperiment nam govori da je vrlo lagano napraviti ekstremne rezultate u kratkom periodu s ekstremnim pristupom prehrani i treningu, ali je takav pristup je nemoguće održati, kontinuirano provoditi i dovesti tijelo u balans.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.