Znanstvenici dokučili kako kuhano jaje vratiti u početno stanje!
Može se činiti kao neki trik, ali ovo je postignuće koje bi dramatično moglo smanjiti troškove za liječenje tumora, proizvodnju hrane i druga istraživanja u globalnoj biotehnološkoj industriji vrijednoj 160 milijardi dolara.
Kao što svatko tko je barem jednom kuhao jaje zna, bjelanjci su transparentni prije nego što su kuhani. Bjelanjci sadrže visoki udio proteina i kad se kuhaju, proteini se počinju rastvarati, te nakon toga ponovno zatvarati u čvršću, zapleteniju strukturu. Iz tog razloga se mijenjaju iz prozirne i sluzave tvari u bijelu i gumenastu.
Istraživači sa sveučilišta Irvine u Kaliforniji i sveučilišta Flinders u Australiji su dokučili proces kojim se može razdvojiti zapletene proteine, što im dopušta da se ponovno otvore i vrate u prijašnje stanje.
Tim je koristio jaje za demonstraciju procesa, ali znanstvenici koriste razne vrste proteina u laboratorijskim istraživanjima koji se isprepleću i raspliću na slične načine tijekom pokusa – i koriste puno vremena u pokušajima da ih raspletu u iskoristive proteine.
Druge metode za rasplitanje proteina su već dostupne, ali traju danima. Novoj metodi je potrebno samo nekoliko minuta.
Prvo, tim je koristio spoj koji bjelanjak vraća u vodenasto stanje, zatim se koristi stroj koji se zove “Vortex fluidic device“, koji su osmislili Colin Raston i njegovi kolege na sveučilištu Flinders, koji uzrokuje rastvaranje proteinskih molekula i ponovno normalno ispreplitanje.
”Ne mogu predvidjeti koliko novaca ćemo uštedjeti na ovaj način, ali mogu reći da ćemo uštedjeti jako puno vremena, a vrijeme je novac.” rekao je Gregory Weiss, profesor kemije, biokemije i molekularne biologije u intervjuu za CNBC.
Jedna od primjena oko koje je doktor Weiss posebno uzbuđen je liječenje tumora. Jedna vrsta liječenja koristi antitijela stvorena u laboratoriju koja se vežu uz proteine u stanicama tumora, što omogućuje imunološkom sustavu da ih uništi. Proizvodnja tih antitijela u laboratoriju oduzima puno vremena i novaca. Weiss kaže kako bi se ovim novim postupkom antitijela proizvodila puno brže i za puno manje novca.
Metoda bi također mogla utjecati na druge biotehnološke poslove, čak i proizvodnju hrane, na primjer proizvodnju sira.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.