Naša osobna panika oko odlaska na plažu zauzima više prostora u našim mislima nego što bismo joj to trebali dozvoliti. Svijetom od bliske prošlosti vladaju razne indoktrinacije koje “hrane” ljude da je samo jedna vrsta tijela dozvoljena za ponosno pokazivanje ne plaži. Drugim, malo grubljim riječima, ako tijelo nije savršeno građeno, ne da samo nije vrijedno divljenja, već je i nepoželjno većoj skupini ljudi.
Naravno, ovdje ne govorimo o pretilosti koja je štetna za zdravlje, već o manjem višku masnog tkiva koji nema preveliki utjecaj na funkcioniranje organizma, ali i najmanji “višak” može izazvati nesigurnost oko izgleda kod pojedinih osoba. Također, zbog ovakve percepcije savršenstva ljudskog tijela kod mnogih se javlja anoreksija ili bulimija.
Kako promijeniti negativnu sliku o svom tijelu?
Postoji praksa zvana terapija izlaganja (eng. exposure therapy) koja podrazumijeva izlaganje predmetu ili situaciji koja uzrokuje nemir u svrhu prevladavanja tog straha i promjene njegovog značenja iz stresnog u uobičajeno (ili, jednostavno rečeno, pokazujete sami sebi stvari kojih se bojite toliko dugo dok ih se ne prestanete bojati).
Kada je riječ o negativnim osjećajima vezanima uz vlastiti izgled, cilj ove terapije je da se fokusirate na dijelove tijela za koje smatrate da nisu privlačni. Vaša pažnja trebala bi biti usmjerena na područja tijela i pritom biste trebali osloboditi svoje emocije i prisjetiti se misli koje ih uzrokuju toliko dugo dok uz te misli više ne vežete negativne emocije. To može biti prilično psihički bolno jer uzrokuje težu emocionalnu reakciju. Isto tako, važno je suočiti se s postojećim mislima i ne ih ignorirati.
Naravno, vrlo je teško osloboditi se negativnih navika: uspoređivati se s drugima, omalovažavati sebe, dati tijelu druge osobe više vrijednosti nego svom. To se može pojaviti kod svakoga nekoliko puta na dan i negativno utjecati na samopouzdanje.
Šetnja plažom kao osjećaj poraza
Šetnja plažom može biti cirkus nesigurnosti za svakoga jer se stavljate u ranjivi položaj. Postoje dva načina da se suočite s tjeskobom na plaži. Jedan od njih je da vam je to važno samo kratkoročno, odnosno da vam je taj dan važno osjećati se ugodno. Čak i ako vam to ne pomaže dugoročno se riješiti emocionalne neugode, pobijedite negativu samo taj dan ako vam to toliko znači. Međutim za dugoročnu sreću bolje je prigrliti te strahove i suočiti se s negativnim mislima u svim trenucima.
Pretilost kao problem
Međutim kada zapostavite prehranu i fizičku aktivnost i dođe do situacije kada je izgled najmanji problem, pojavom pretilosti riskirate zdravlje cijelog tijela, a posebno zdravlje srca. Pretilost može povisiti krvni tlak, razinu kolesterola, povećati rizik od dijabetesa, srčanog i moždanog udara te uzrokovati aterosklerozu i opteretiti zglobove i kralježnicu.
Ako niste sigurni jeste li pretili, to možete utvrditi na dva načina. Prvi je opseg struka – opseg veći od 102 cm kod muškaraca i 88 cm kod žena predstavlja vrlo veliki rizik od pretilosti. Drugi pokazatelj je indeks tjelesne mase – statistički pokazatelj tjelesne težine u odnosu na visinu, a mjerimo ga kako bismo saznali koja je naša idealna težina. Ako je vaš BMI manji od 18.5, imate premalo kilograma za svoju visinu, zdravi raspon kreće se od 18.5 do 24.9, dok vrijednosti od 25 nadalje ukazuju na prekomjernu tjelesnu težinu.
Ako utvrdite neke od ovih pokazatelja pretilosti, važno je da počnete s promjenama u stilu života, a posebno po pitanju prehrane i fizičke aktivnosti.