Hormoni igraju veliku ulogu u našoj svakodnevici i odgovorni su za većinu procesa koji se odvijaju u našem tijelu. No njihov se rad razlikuje kada treniramo – razina nekih hormona je viša, a neki od njih mogu nam i pomoći da ostvarimo određeni cilj u treningu. Kako biste bolje razumjeli ljudsku fiziologiju u trenutku kada vježbate, u nastavku provjerite nekoliko hormona koji su aktivni tijekom treninga te njihov utjecaj na vaše tijelo.
1. Inzulin
Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača, a njegova je zadaća regulirati metabolizam ugljikohidrata i masti. Kada je šećer u krvi povišen, inzulin se oslobađa kako bi pospješio skladištenje i apsorpciju glikogena i glukoze. Inzulin pomaže smanjiti razinu glukoze u krvi tako da potiče njezinu apsorpciju iz krvotoka u koštane mišiće ili masno tkivo. Važno je znati da inzulin može uzrokovati pohranu masti u masnom tkivu, umjesto da se koristi za poticanje mišićne aktivnosti. Kada započne vježba, simpatički živčani sustav potiskuje oslobađanje inzulina; zbog čega je važno izbjegavati hranu s visokom razinom šećera prije vježbanja, jer ona može povisiti razinu inzulina i pospješiti skladištenje glikogena, umjesto da dopušta da se koristi za poticanje tjelesne aktivnosti. Pričekajte dok se tijelo ne počne znojiti prije nego što počnete koristiti sportska pića ili energetske gelove.
2. Glukagon
Glukagon se oslobađa kao odgovor na nisku razinu šećera u krvi, a gušterača ga proizvodi kako bi stimulirao oslobađanje slobodnih masnih kiselina (FFA) iz masnog tkiva i povećao razinu glukoze u krvi. Kako se razina glikogena troši tijekom vježbanja, glukagon oslobađa dodatni glikogen pohranjen u jetri.
3. Kortizol
Kortizol je katabolički steroidni hormon koji stvara nadbubrežna žlijezda kao odgovor na stres, nisku razinu šećera u krvi i fizičku aktivnost. Ovaj hormon podržava metabolizam energije tijekom dugih razdoblja vježbanja olakšavajući razgradnju triglicerida i proteina kako bi se stvorila glukoza potrebna za pomoć u vježbanju. Kortizol se oslobađa kada tijelo doživi previše fizičkog stresa ili se nedovoljno oporavi od prethodnog treninga. Iako kortizol pomaže u pospješivanju metabolizma masti, predugo vježbanje može povisiti razinu kortizola kako bi razgradilo mišićne proteine kao izvor energije, umjesto da ga sačuva za upotrebu u obnavljanju oštećenih tkiva.
4. Epinefrin i norepinefrin
Ovi hormoni igraju važnu ulogu u pomaganju simpatičkom živčanom sustavu da proizvodi energiju i u regulaciji tjelesne funkcije tijekom kardiorespiratornih vježbi. Klasificirani kao kateholamini, epinefrin i noradrenalin su odvojeni, ali povezani hormoni. Epinefrin, koji se često naziva adrenalinom, jer ga stvara nadbubrežna žlijezda, povećava šećer u krvi, potiče razgradnju glikogena za energiju i podržava metabolizam masti. Norepinefrin obavlja niz istih funkcija kao i epinefrin, dok istovremeno sužava krvne žile u dijelovima tijela koji nisu uključeni u vježbanje.
5. Testosteron
Testosteron je steroidni hormon koji proizvode Leydigove stanice testisa kod muškaraca i jajnika kod žena, a male količine proizvode i nadbubrežne žlijezde kod oba spola. Testosteron je odgovoran za resintezu mišićnih proteina i obnovu mišićnih proteina oštećenih tijekom treninga te igra značajnu ulogu u rastu koštanih mišića. Drugim riječima, testosteron se stvara kao odgovor na fizičku aktivnost koja oštećuje proteine mišića.
6. HGH – Hormon rasta
Ljudski hormon rasta (HGH) je anabolički peptidni hormon koji luči prednja hipofiza i potiče stanični rast. Kao i svi hormoni, HGH surađuje s određenim receptorskim mjestima i može proizvesti niz odgovora, uključujući povećanje sinteze proteina mišića odgovornih za njihov rast, povećanje mineralizacije kostiju, potporu funkciji imunološkog sustava i promicanje lipolize ili metabolizma masti. Tijelo proizvodi HGH tijekom REM ciklusa spavanja, a stimulira se vježbama visokog intenziteta poput treninga snage, HIIT-a ili kardiorespiratornih vježbi.
7. IGF
Faktor rasta sličan inzulinu (IGF) ima sličnu molekularnu strukturu kao inzulin i stimuliran je istim mehanizmima koji proizvode HGH. IGF je peptidni hormon koji se proizvodi u jetri i podržava funkciju HGH za obnavljanje proteina oštećenih tijekom vježbanja, što ga čini važnim hormonom za promicanje rasta mišića.
8. Neurotrofni moždani faktor
Neurotrofni moždani faktor (BDNF) je neurotransmiter koji pomaže stimulirati proizvodnju novih stanica u mozgu. Proizvodnja BDNF-a usko je povezana s proizvodnjom HGH-a i IGF-a – iste vježbe koje podižu razinu tih hormona također povećavaju količine BDNF-a. Vježbanje visokog intenziteta može potaknuti anaboličke hormone za rast mišića dok istovremeno povisuje razinu BDNF, što može pomoći u poboljšanju kognitivne funkcije.