Možda je upravo povećanje mišićne mase jedan od vaših fitness ciljeva. Vjerojatno znate što je sve potrebno kako biste to postigli, no koliko općenito znate o mišićima? Znate li koliko nam je mišića potrebno za osmijeh ili koji je najveći mišić u našem tijelu? Odgovore na ta pitanja, ali i mnoge druge zanimljivosti o mišićima otkrijte u nastavku.
Očni mišići naprave više od 100 000 pokreta dnevno
Naši očni mišići su aktivni skoro cijelo vrijeme, odnosno jako često su u pokretu budući da kontinuirano tijekom dana prilagođavaju položaj očiju.
Najveći mišić u ljudskom tijelu je…
Gluteus maximus. Osim što je najveći mišić u ljudskom tijelu, ujedno je jedan od najsnažnijih jer nosi težinu gornjeg dijela tijela i zaslužan je za uspravnu posturu. Osim toga važan je zbog opiranja sili teže tijekom pokreta poput penjanja stepenicama ili hodanja uzbrdo.
Najmanji mišići u ljudskom tijelu nalaze se u….
Unutarnjem uhu! Jeste li znali da su upravo ovdje su smještene i najmanje kosti u tijelu?
Mišići osiguravaju toplinu tijela
Pokreti mišića zaslužni su za skoro 85% ukupne topline proizvedene u našem tijelu. Kada nam je hladno događa se nesvjesna kontrakcija mišiće. Kada drhtite od hladnoće, to su zapravo kontrakcije mišića koji pokušavaju ugrijati vaše tijelo.
Rast mišića je brži od gubitka mišićne mase
Poprilično iznenađujući podatak. Iako biste mogli izgubiti nešto mišića ako prestanete trenirati na 2 mjeseca, u istom tom periodu redovitim treninzima možete postići značajnije povećanje mišićne mase.
Za osmijeh je potrebno manje mišića nego za mrštenje
Mišići lica omogućavaju nam mijenjanje izraza lica kod različitih emocija. I dok nam je za smijanje potrebno tek 17 mišića, da bismo se namrštili trebamo ih čak 43.
Mišići rastu dok spavamo
Naravno da trening s utezima doprinosi povećanju mišićne mase, no mišići zapravo rastu dok spavamo. Naime, u fazi dubokog sna mišići se opuštaju, što omogućava bolji protok krvi. Uz to, tijekom sna oslobađaju se hormoni koji pridonose obnovi tkiva oštećenog treningom, što je neophodno za stvaranje novog mišićnog tkiva.