Mnogi koriste izreku “No pain, no gain” bez obzira na to što je u većini slučajeva pogrešna, a ponekad i opasna. Naravno, bez boli nema napretka, ali postoji bol na koju biste odmah trebali reagirati. Ako ste tek počeli trenirati, trebali biste znati koji su simptomi ozbiljnih oštećenja organizma uzrokovani napornim treninzima kako biste spriječili ozljede ili druga stanja opasna po zdravlje.
1. Bol koja ne prolazi
Ukoliko iskusite i onu najmanju bol u pojedinom dijelu tijela tijekom treninga, trebali biste stati i uzeti pauzu prije nego što ozlijedite mišić, kost, tetivu ili ligament. S treningom možete nastaviti tek kad bol u potpunosti nestane.
2. Nagla vrtoglavica, nepravilni otkucaji i kratkoća daha
Ako vaš mozak, srce ili mišići ne dobivaju dovoljnu količinu krvi, to se može loše odraziti na zdravlje vašeg srca i krvnih žila. U nekim slučajevima ovakvo stanje organizma može uzrokovati srčani udar. Ako osjetite neke od ovih simptoma, odmah zaustavite trening i potražite liječničku pomoć. Simptomi poput vrtoglavice, kratkoće daha i nepravilnih otkucaja mogu biti pokazatelj ozbiljnih bolesti.
3. Osjećaj hladnoće, glavobolja i zamagljen vid
Ovi simptomi pokazatelj su toplinskog udara, odnosno stanja koje nastaje zbog prekomjernog povišenja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da temperaturu održi u normalnim granicama. Ako primijetite ove simptome, važno je da odmah zaustavite trening i ohladite svoje tijelo kako biste spriječili oštećenje mozga.
4. Bolni i ukočeni mišići
DOMS (delayed-onset muscle soreness) je pojava ukočenosti i boli u mišićima koja se obično javlja 8-24 sata nakon intenzivnog treninga. Ako primijetite da su vam mišići u ovakvom stanju, pokušajte nekoliko dana trenirati s manjim intenzitetom, sve dok bol u potpunosti ne prestane, pa nakon toga nastavite s intenzivnim treninzima.
5. Povećan broj otkucaja nakon buđenja
Ako je broj otkucaja u jutarnjim satima (u stanju mirovanja) nakon buđenja manji od 75, znači da napredujete u fitnessu. To je ujedno i znak da vaše srce i mišići rade bolje nego prije. Međutim, ako trenirate duže vrijeme i broj otkucaja u mirovanju i dalje raste, trebali biste se konzultirati s liječnikom.
6. Oticanje i bol u zglobovima
Iako je manja bol u mišićima ponekad simptom oko kojega se ne trebamo brinuti, bol u zglobovima je sasvim druga priča. Bilo kakvo oticanje ili bol u zglobovima pokazatelj je oštećenja zgloba. Ponekad bol u zglobovima nije popraćena oticanjem, što ne znači zglob nije oštećen. Ako zanemarujete ovakvu ozljedu, riskirate oštećenje živaca, a takvo stanje zgloba ponekad može zahtijevati operaciju. Ukoliko iskusite bol u zglobovima ili tetivama koja može biti popraćena i umorom u mišićima, vrijeme je da zaustavite trening i provjerite stanje zgloba.
7. Nemate kondicije i krenuli ste intenzivno trenirati
Ako nemate kondicije i krenuli ste s intenzivnim treninzima, izloženi ste velikom riziku od ozljede ili problema sa srcem uzrokovanih prevelikim naporom za vaše fizičke mogućnosti. Stoga ako ste početnik u teretani, počnite s manje intenzivnim vježbama te izbjegavajte kompleksne vježbe koje zahtijevaju više od onoga što je vaše tijelo sposobno izvesti.