Ponekad zbog svih životnih obaveza zanemarimo na prehranu i tražimo najbrža rješenja koja nisu uvijek zdrava. Pecivo iz pekare uvijek je češće na našim jelovnicima nego cjeloviti obrok kada se gušimo od obaveza, što nije dobro za vas ako želite izgubiti na tjelesnoj težini ili očuvati zdravlje. Zbog toga smo u nastavku izdvojili nekoliko strategija pomoću kojih ćete mršavjeti čak i ako vam je život prenatrpan obavezama.
1. Planirajte
Prvo što trebate učiniti je napraviti dobar plan. Idite u trgovinu i odaberite namirnice za obroke koje planirate pripremati svaki dan u tjednu. Na taj ćete način jesti zdravo čak i kad vam je raspored pretrpan jer ćete znati koliko vam treba za pripremu određenog obroka. Primjerice, ako nećete imati puno obaveza na poslu taj dan, možete odvojiti vrijeme za pripremu kompleksnijeg obroka.
2. Nemojte preskakati obroke
Nemojte preskakati obroke niti predugo čekati da jedete kad ste gladni. Kada preskočite obrok, brzo ćete ogladnjeti, a glad uzrokuje iritabilnost, manjak koncentracije i druge psihološke smetnje koje mogu loše utjecati na vašu produktivnost na poslu i osobni život, a uz to povećavate šansu za prejedanjem i konzumaciju nezdrave hrane. Preporučujemo da konzumirate 5 manjih obroka tijekom dana kako biste se osjećali sito, ubrzali metabolizam i smanjili konzumaciju nepotrebnih snackova.
3. Jedite više povrća
Vlakna vas mogu zasititi i tako spriječiti prejedanje i posezanje za nezdravim obrocima. Jedite više voća i povrća kako biste zadovoljili potrebnu količinu vlakana i automatski unijeli manje kalorija tijelom dana.
4. Pratite svoju prehranu
Izbjegavajte visokokalorične dodatke poput preljeva za salatu s visokim udjelom masti. I zapamtite da grickanje orašastih plodova, sjemenki i avokada može biti zdravo, ali njihove kalorije mogu negativno utjecati na vašu tjelesnu težinu ako ih jedete previše i u kraćem vremenu. U svakom slučaju, dodajte ove namirnice u svoju prehranu, samo pazite na ukupan kalorijski unos tijekom dana.
5. Popunite zamrzivač
Vaš zamrzivač trebao bi biti opskrbljen jednostavnim “rezervnim” obrocima. Jela poput juhe od leće, juhe od povrća i čilija od graha dobro se smrzavaju i mogu biti korisna kada nemate vremena za kuhanje.
6. Pažljivo promotrite jelovnik u restoranu
Prije nego što se odlučite jesti u restoranu, provjerite koji od njih nudi zdrave obroke koji se uklapaju u vaš plan prehrane. Provjerite jelovnik restorana čak i prije odlaska ako je dostupan na internetu ili letku kako biste sebi i drugima osigurali zdrave obroke.
7. Trenirajte
Vaša će zdrava prehrana biti još utjecajnija ako se kombinira s redovitom tjelovježbom. Fizička aktivnost oslobađa vas stresa i tjera vas da se hranite zdravo, zbog čega biste trebali svaki trening planirati i držati se rasporeda.