Jedan od najvećih “poklona” za vaše srce je fizička aktivnost. Uz pravilnu prehranu, održavanje normalne tjelesne težine i zdrave navike, već ste započeli s dobrim planom protiv bolesti srca i krvnih žila. Srce je najvažniji organ u našem tijelu, a problemi sa srcem odražavaju se na cijeli organizam. Zbog toga je važno aktivirati se što prije i postaviti dobre temelje za očuvanje zdravlja srca. Promijenite stil života već danas i smanjit ćete rizik od bolesti srca i njihovih negativnih posljedica na organizam za 80%. Fizička aktivnost može postati vaš prirodan lijek, odnosno prirodna prevencija, a u nastavku objašnjavamo kako razumijevanje povezanosti fizičke aktivnosti i srca može postati jaka motivacija da započnete s aktivnim stilom života.
1. Snižava krvni tlak
Fizička aktivnost djeluje kao beta-blokatori (lijekovi za smanjenje broja otkucaja); iako se tijekom treninga povećava broj otkucaja, dugoročno se smanjuje, a uz to se snižava krvni tlak. Visoki krvni tlak veliki je faktor rizika od oboljenja od srčanih bolesti, zbog čega biste trebali uvesti fizičku aktivnost u svoju dnevnu rutinu.
2. Ključna je za održavanje tjelesne težine
U kombinaciji s pravilnom prehranom, fizička aktivnost neophodna je komponenta za gubitak kilograma i održavanje tjelesne težine, a zdrava tjelesna težina jedan je od najvažnijih faktora za zdravlje srca. Pretilost u kombinaciji s pružanjem stresa srcu može loše utjecati na zdravlje srca i biti uzrok srčanog i moždanog udara.
3. Jača mišiće
Kombinacija aerobne aktivnosti (poput hodanja, trčanja, plivanja ili vožnje biciklom) i treninga snage (treninga s utezima ili bodyweight vježbama) je jedan od najboljih oblika fizičke aktivnosti za jačanje srca. Ove vježbe poboljšavaju sposobnost mišića da crpe kisik iz krvi koja cirkulira organizmom, što smanjuje potrebu srca (koje je također mišić) da pojačano radi kako bi ispumpalo više krvi u mišiće.
4. Može vam pomoći da odustanete od pušenja
Većina pušača koja se okušala u treningu obično odustane od pušenja, a ljudi koji su fit i vode aktivan život rijetko kada posegnu za cigaretom. Pušenje je jedna od navika koja povećava rizik od bolesti srca jer oštećuje strukturu i funkciju krvnih stanica.
5. Smanjuje rizik od dijabetesa
Regularna aerobna fizička aktivnost u kombinaciji s treningom snage može smanjiti rizik od dijabetesa za 50% tako da dozvoljava mišićima da bolje razgrađuju glikogen, odnosno gorivo za energiju koje u prevelikim količinama može dovesti do povećane razine krvnog šećera, pa time i do dijabetesa.
6. Smanjuje stres
Hormoni stresa (poput kortizola) mogu negativno utjecati na zdravlje srca. Bilo koji oblik fizičke aktivnosti, bez obzira na to radi li se o treningu snage, kardio treningu ili treningu fleksibilnosti (poput joge), može vam pomoći da se opustite i smanjite razinu stresa.
7. Smanjuje upalu
Učestalim treninzima smanjujete pojavu upale jer se vaše tijelo prilagođava fizičkoj aktivnosti s više organskih sustava. Ovo je važan faktor za smanjenje štetnih učinaka spomenutih bolesti.