Nadutost, osjećaj pritiska i “napuhanosti” u donjem dijelu i ponekad u gornjem dijelu abdomena, učestala je pojava koja nastaje zbog konzumiranje teške hrane i namirnica koje se ne probavljaju lako. Dobra je vijest da se u većini slučajeva nadutost i zadržavanje vode u organizmu možete spriječiti, ali je potrebno otkriti uzrok.
Prejedanje je jedan od glavnih uzroka ove pojave. Kako biste smanjili unos hrane bez osjećaja kako ste zakinuti, nastojte duže žvakati zalogaje i usporiti njihov unos. Uz to, treba imati na umu da pretjerano konzumiranje ugljikohidrata, šećera i masti dovodi organizam do stanja kada teško probavlja hranu te stvara pritisak na želudac. Probavljanje teške hrane može uzrokovati nastajanje plinova zbog kojih dolazi do nadutosti pa čak i pojave boli u abdomenu.
Ukoliko želite spriječiti neugodnu pojavu nadutosti, donosimo vam korisne savjete koje biste svakako trebali pročitati.
1. Sva pića i sokove zamijenite vodom
Gazirani sokovi i mineralna voda s okusom stvaraju neugodan osjećaj napuhanosti. Ako ste žedni, popijte vodu. Ona pospješuje detoksikaciju i pomaže nam da izbacimo loše tvari iz organizma. Ukoliko se želite osjećati ‘lakšima’ svakako izbjegavajte kofeinske napitke pune šećera i alkohol.
2. Odreknite se žvakaćih guma
Žvakanje vas tjera da puno gutate pa tako usput progutate i mnogo zraka. Umjetni zaslađivači koje sadrže žvakaće gume uzrokuju stvaranje loših bakterija u crijevima, osjećaj napuhanosti i probavne smetnje.
3. Obratite pozornost na unos vlakana
Ukoliko na jelovniku imate namirnice koje sadrže veliku količinu vlakana, vrijeme je da ju smanjite. Trebali biste pripaziti da omjer vlakana bude 14 ili više grama na unesenih tisuću kalorija. Na taj način ćete održati zdravlje crijevne flore.
4. Pažljivo birajte voće i povrće
Izaberite povrće koje sadrži veliku količinu vode i voće sa smanjenom dozom šećera. Voće treba jesti kao samostalan obrok jer u tom slučaju vlakna i sokovi iz voća mogu ubrzati probavu teško probavljivih namirnica. Povrće kao što je kelj, brokula i kupus, sadrži sastojke koji su teško probavljivi pa ih stoga treba dobro prokuhati.
5. Smanjite unos soli
Voda privlači sol, pa kada jedete jako zasoljenu hranu, zadržavat ćete više vode u tijelu, što će uzrokovati napuhanost. Kako biste spriječili zadržavanje vode, jedite hranu bogatu kalijem poput avokada, manga i banana. Kalij je prirodni diuretik, pa pomaže izbacivanju viška soli i tekućine iz organizma.
6. Jedite manje ugljikohidrata
Kada jedete više ugljikohidrata nego inače, zadržat ćete više glikogena i tekućine, što dovodi do nadutosti. To naravno ne znači da ih trebate potpuno odbaciti, ali ih trebate jesti u umjerenoj količini. Ugljikohidrati se obično preporučuju ujutro za doručak – kombinacija brzih (tipa voća) i sporih ugljikohidrata (zobene pahuljice). Također ih je preporučljivo konzumirati prije treninga.
7. Izbjegavajte ljutu hranu
Ljuta hrana može iziritirati vaš probavni sustav i uzrokovati žgaravicu, stoga bi bilo pametno da ju jedete u ograničenoj količini. Ružmarin, bosiljak i kopar samo su neki od zdravih začina koji mogu obogatiti okus vaših jela, stoga ih svakako uvrstite na jelovnik.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.