S obzirom na cijelu situaciju s pandemijom koronavirusa u zemlji i svijetu mnogi su odlučili izbjegavati javni prijevoz kad god je to moguće. Ako ste i vi među njima, uvijek se možete odlučiti za vožnju biciklom (prednosti odlaska na posao biciklom provjerite OVDJE), a ako vas ta ideja ne privlači, predlažemo da počnete hodati do posla. Naravno, ukoliko ne radite predaleko od kuće.
Osim što ćete izbjeći gužvu u javnom prijevozu i prometu općenito, povećat ćete dnevni broj koraka, pozitivno utjecati na okoliš te poboljšati svoje raspoloženje. Postoje još brojni benefiti svakodnevnog hodanja do posla, a u nastavku donosimo neke od njih za koje se nadamo da će vas potaknuti da se već sutra odlučite za laganu šetnju.
Šetnja se broji kao trening
Ako radnim danima teško pronalazite vrijeme za trening, hodanje do posla može vam biti od velike pomoći. Osim što je sjajna aktivnost za sve koji su odlučili smršaviti, može vam pomoći u izgradnji mišića te poboljšanju kardiovaskularne izdržljivosti. Za bolje rezultate kombinirajte intervale bržeg i sporijeg hodanja. Na taj ćete način u 10, 20 ili 30 minuta (ovisno o tome koliko imate do posla) odraditi jedan dobar trening.
Čuvate okoliš
Možda vam se čini nevažnim, no i jedan automobil manje na cesti itekako doprinosi smanjivanju emisije ugljika i ublažavanju klimatskih promjena. Osim toga, ako počnete pješačiti do posla uštedjet ćete na gorivu. Učinite nešto dobro za svoj okoliš i pokušajte bar jednom-dvaput tjedno ići na posao bez auta; prošetajte ili biciklirajte, ovisno o udaljenosti.
Manje stresa i bolje raspoloženje
Kao jedan od oblika fizičke aktivnosti, hodanje će smanjiti osjećaj anksioznosti, simptome depresije te sveukupno poboljšati vaše zdravlje. Također, ako ste neispavani, umorni ili pod stresom zbog raznih obaveza, jutarnja šetnja do posla pomoći će vam da se opustite i smirite te dođete na radno mjesto spremni za sve izazove koji vas očekuju taj dan.
Veća kreativnost
Rezultati istraživanja pokazuju da vježbanje prije rješavanja nekog zadatka može povećati našu kreativnost. Prema tome, lagana šetnja na početku radnog dana može vam osigurati bolje rezultate u vašem poslu.
Provest ćete manje vremena sjedeći
Sjedenje u automobili ili javnom prijevozu nakon kojeg slijedi minimalno 8 sati sjedenja na radnom mjestu može se itekako negativno odraziti na naše zdravlje. Prema istraživanjima dugotrajno sjedenje povezano je s pojavom pretilosti i povećanim rizikom od srčanih oboljenja i povišenog krvnog tlaka. Međutim, dobra vijest je da redovito kretanje (npr. hodanje do posla 😉) može nam pomoći da se suprotstavimo štetnim učincima sjedenja.
Pozitivno utječe na zdravlje mozga
Istraživanja pokazuju da izloženost dnevnom svjetlu i aerobni trening poboljšavaju naše kognitivne funkcije te služe kao prevencija od slabljena kognitivnih sposobnosti do čega dolazi primjerice kod Alzheimerove bolesti.