Kada je riječ o bodyweight vježbama, mnogi će najprije pomisliti na sklekove. Sve što trebate za izvedbu ove učinkovite vježbe je malo slobodnog prostora dobra volja i želja za napretkom kako biste sklekovima ojačali svoja prsa, leđa, noge, gluteus i core. Čak i ako ste početnik i ne možete, izvesti pravilan sklek, možete ga vrlo lako prilagoditi svojim sposobnostima. No bez obzira na vašu fizičku kondiciju i stupanj napretka u fitnessu, najvažnije je da sklek odradite pravilno kako biste ojačali željene mišiće, ali i izbjegli ozljede. Mnogi vježbači počinju sa svojim serijama sklekova bez informiranja o posljedicama krive izvedbe, zbog čega smo odlučili izdvojiti nekoliko grešaka koje bi trebali izbjegavati.
Ako radite neke od ovih pogrešaka, vrijeme je da ih ispravite i već danas počnete raditi pravilne sklekove.
1. Nepravilan položaj ruku
Većina početnika ruke pozicionira tako da su previše udaljene jedna od druge ili se nalaze previše ispred ramena ili glave. Druga najčešća pogreška kod pozicioniranja ruku je širenje laktova u stranu tijekom izvedbe skleka. Ovim pogreškama pritisak usmjeravate na ramena i nemate dovoljno snage da napravite puni sklek. Vaši dlanovi trebali bi se nalaziti u ravnini ramena i nekoliko centimetara šire od širine prsa. Ovaj će položaj izazvati manji stres za zglobove i efikasnije ojačati mišiće.
2. Spuštate glavu
Ako ste ikada istegnuli vrat tijekom izvedbe skleka ili nosom dodirujete pod kada se spuštate, trebali biste podignuti glavu prema gore. Mnogi to čine kako bi se čim više približili podu, zbog čega spuštaju glavu kako bi dobili osjećaj da su odradili sklek do kraja. Takav položaj glave može samo dodatno opteretiti mišiće vrata i onemogućiti rad mišića koje želite ojačati. Bolje je pogled usmjeriti ispred sebe, ali ne i previše prema gore.
3. Propadanje u donjem dijelu leđa
Česta pogreška do koje dolazi prilikom izvedbe skleka je propadanje u leđima, što je lako uočiti jer tijelo ne tvori ravnu liniju. Do toga dolazi zbog nedovoljne aktivacije corea i opuštanja donjeg dijela leđa. Prema tome, prilikom izvedbe obratite pažnju na poravnanje kukova s ostatkom tijela kako biste izbjegli nepotreban pritisak na donji dio leđa.
4. Gurate kukove prema gore
Ako su vam kukovi previše podignuti prema gore, fokus neće biti na prsima nego na ramenima, rukama i trapezu. Ovakav položaj omogućuje vam lakšu izvedbu, ali može dovesti do ozljede laktova i ramena. Zbog toga biste trebali aktivirati core, gluteus i kvadricepse i potruditi se da vam je cijelo tijelo u istoj ravnini.
5. Zadržavate dah
Jedna od najvećih grešaka koju radite tijekom izvedbe skleka, ali i mnogih drugih vježbi, je zadržavanje daha. Ako držite dah tijekom svih ponavljanja, onemogućujete svom tijelu opskrbu kisikom. Kako biste opskrbili mišiće kisikom i dobili potrebnu energiju za izvedbu vježbe, trebali biste pravilno disati. Kada radite sklek, važno je da udahnete kada se spuštate te izdahnete kada se dižete.
6. Ne odradite pokret do kraja
Mnogi preferiraju kvantitetu, a ne kvalitetu, zbog čega se fokusiraju na broj sklekova, a ne na njihov učinak. Isto tako, mnogi tvrde da mogu odraditi određeni broj sklekova, no ne razmišljaju o tome kakva je njihova izvedba. Pravilan sklek podrazumijeva spori, puni pokret prema dolje i prema gore koji pojačava snagu i izdržljivost. Jedan pravilan, savršen sklek može vas ojačati više nego 30 nepravilnih.