Gazirani napitak bez šećera sigurno vam zvuči kao nešto što biste konzumirali na dnevnoj bazi bez grižnje savjesti. Naravno, ovakva pića su zdrava opcija, ali samo zdravija od običnog gaziranog napitka.
Istraživanje na Harvardu pokazalo je da jedna bočica gaziranog napitka – koliko god bila privlačna – sadrži najmanje 42 grama šećera razrijeđenog u približno 355 ml vode. To je ekvivalent gutanju oko 8-10 žličica kuhinjskog šećera. Šećer u gaziranim napitcima tako povećava rizik od dijabetesa tipa 2. Točnije, zamjena gaziranog napitka – ili bilo kojeg drugog pića zaslađenog šećerom – kavom ili samo vodom može smanjiti vašu sklonost dijabetesu tipa 2 i do 25%.
Sada kada znate koliko su gazirana pića štetna za vaše zdravlje, provjerite kako ih možete zamijeniti zdravijim alternativama.
Voda s okusom
Voda s okusom odavno više nije rijetkost u trgovinama. Nažalost, većina takvih proizvoda je napunjena umjetnim zaslađivačima ili dodanim šećerom. Zbog toga je bolje prirodno zasladiti običnu vodu povrćem, voćem ili raznim začinima. Dovoljno je ukrasiti vodu kriškama lubenice, naranče ili limuna. Da biste postigli najbolji osvježavajući okus, pomiješajte ove kriške s ledeno hladnom vodom.
Sok od svježeg voća i povrća
Biljni sok odličan je način da maksimizirate nutricionističko bogatstvo povrća, a da unos kalorija bude manji. U usporedbi s voćnim sokovima iz trgovine, biljni sok sadrži mnogo manje šećera. Zbog toga bi bilo dobro uložiti u sokovnik i pripremati prirodne sokove od voća i povrća kako biste se zasladili, ali ujedno i učinili veliku uslugu svom zdravlju.
Zeleni čaj
Gazirani napitak možete zamijeniti čajem koji ima bezbroj zdravstvenih prednosti. Zeleni čaj bogat je antioksidansima koji se nazivaju polifenoli. Poznati su po tome što pomažu tijelu da se zaštiti od brojnih virusa, infekcija i bolesti. Zeleni čaj jača imunitet tako da potiče proizvodnju bijelih krvnih stanica zaslužnih za obranu od nepoznatih tvari u organizmu. Ovaj čaj možete kombinirati s čajem od đumbira kako biste ublažili simptome astme te kašlja i raznih infekcija pluća i dišnog sustava, dok kombinacija ashwagandhe i zelenog čaja može pomoći u sprječavanju rasta stanica raka i stimuliranju limfnog sustava. Osim toga, zeleni čaj ima antioksidativan učinak, odnosno sprječava štetu slobodnih radikala koji mogu oštetiti stanice. Ova vrsta čaja također potiče bolji protok krvi, zbog čega poboljšava koncentraciju i fokus.
Biljno mlijeko
Kao alternativu nezdravim sokovima možete koristiti zdravo biljno mlijeko – bademovo, zobeno, kokosovo, mlijeko od lješnjaka i sl. Bademovo mlijeko bogato je vitaminom E, omega-3 masnim kiselinama, vlaknima, magnezijem i antioksidansima. Osim što ga možete konzumirati bez ičega, dodajte ga jutarnjoj kavi, zobenim pahuljicama, napravite griz s bademovim mlijekom ili ga koristite u pripremi smoothieja. Zobeno mlijeko sadrži puno kalcija i izvrsna je zamjena za kravlje mlijeko. U usporedbi s drugim vrstama mlijeka sadrži malo proteina i nije bez glutena, što ga čini neprikladnim za ljude koji imaju celijakiju ili intoleranciju na gluten. Zobeno mlijeko također možete dodati jutarnjoj kavi, zobenima ili smoothieju.
Kava
Osim što sadrži kofein koji vas održava budnima tijekom dana, kava je i jedan od glavnih izvora flavonoida. Poznato je da flavonoidi pomažu u poboljšanju zdravlja srca i štite stanice od prirodnih negativnih učinaka povezanih sa starenjem. Kava može pomoći u smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2, Alzheimerove i Parkinsonove bolesti. Štoviše, mnoga su istraživanja otkrila da kava može poboljšati sportske performanse (poput povećanja brzine trčanja) zbog konzumacije umjerene količine kofeina. Osim toga, kava može povećati fokus i poboljšati preciznost izvedbe vježbi u treningu. Unatoč pozitivnim učincima, budite umjereni i nemojte konzumirati više od 2-3 šalice kave dnevno.