Poriluk, grah, povrtna juhica ili laganija pileća juha, sve su to izvrsne opcije za oporavak vašeg želuca i jačanje i čišćenje organizma. S vremena na vrijeme, trebali biste pojesti obrok “na žlicu” i na taj način obogatiti svoj jelovnik.
Ako ste početnik u kuhanju ili se jednostavno niste dovoljno snašli u tekućim receptima, možda je vrijeme da razmislite na koji način biste mogli napredovati u kuhanju. Poboljšati okus svojim jelima nije nemoguća misija. Uz malene trikove možete oduševiti svoje bližnje i biti jako zadovoljni svojim postignućem.
Ovo su greške koje biste svakako trebali izbjegavati u pripremi toplih tekućih obroka:
1. Pretjerivanje sa soli
Sol je sastojak koji poboljšava okus raznih jela, no isto tako može uništiti sav naš trud ako se s njom pretjera. Kako biste osigurali da vaša topla juhica ima pravu dozu soli, budite umjereni i nemojte ju previše koristiti tijekom kuhanja. Ako okus neće biti zadovoljavajući, uvijek ju kasnije možete dosoliti. Također ne pretjerujte s jednim od najpopularnijih začina, vegetom. Ona može dati previše umjetan okus jelima i tako poništiti okus ostalih ukusnih sastojaka.
2. Zaboravili ste na temeljac
Tajna bakine kuhinje je definitivno temeljac koji je osnova svakog variva i juhe. Višesatno kuhanje kostiju oslobađa mnoge ljekovite komponente kao što su kondroitin sulfat i glukozamin, koji su važni za zdravlje kostiju i zglobova jer smanjuju upalne procese i bolove u zglobovima.
Neovisno radite li temeljac od kostiju ili mesa, okus koji će dati juhi će biti fantastičan. Svaki ljubitelj kuhanja trebao bi znati da on hlađenjem poprima želatinozni oblik. Kada ga ohladite, možete ga razdijeliti u nekoliko porcija, zamrznuti i naravno iskoristiti za buduća jela.
3. Niste svjesni važnosti kiseline
Još jedna tajna dobrog okusa koji može ugodno iznenaditi nepce jest uporaba octa u varivima. Kako bi vaša juha od gljiva dobila na jačini, dodajte unutra žlicu octa. Mala količina će biti sasvim dovoljna, jer ne želimo da se ostali okusi izgube. Sok od limuna ili vino također može obogatiti vaše jelo. Vino će dati aromatični okus vašem gulašu, a trebate ga dodati jelu na sredini ili pred kraj kuhanja. Bijelo vino zagrijavajte kraće, a crveno dok gotovo ne ispari, a boja ne postane gotovo smeđa.
4. Raskuhavate tjesteninu
Domaći rezanci itekako mogu obogatiti juhu i učiniti ju zasitnom. Ako često dodajte tjesteninu u topla jela, trebali biste znati da ju je dovoljno dodati deset minuta prije nego što je juha gotova, kako se tjestenina ne bi previše raskuhala. Ako koristite rižu, recimo u ribljoj juhi, 20-35 minuta će biti sasvim dovoljno za njezinu pripremu.
5. Ne posvećujete pažnju povrću
Nema tog variva ili juhice koji ne sadrže barem malo povrća. Poriluk, mrkvica, brokula ili grašak, sve su to ukusni i zdravi sastojci koje bismo što češće trebali stavljati na svoj tanjur. Jako važno pravilo kod kuhanja tekućih jela je to da nije potrebno svo povrće ubaciti u lonac odjednom. Vlaknasto i korjenasto povrće trebate staviti u vruću vodu prije onog lisnatog kojemu ne treba toliko vremena da se skuha.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.