Već je svima poznato koliko je odmor važan za optimalne fitness rezultate. To posebno vrijedi za jako naporne treninge, odnosno treninge velikog volumena. Ipak, dosta vježbača ne voli dan odmora provesti kod kuće ili u sjedećem, odnosno ležećem položaju. Sjedilački način života većinu je ljudi doslovno prikovao za stolicu, a njegove posljedice gotovo je nemoguće neutralizirati jednim satom (intenzivnog) treninga četiri puta tjedno. Stoga je važno svakodnevno se što više kretati.
Čak i dan predviđen za odmor od treninga ne bismo trebali provesti potpuno pasivno. Posebno je poželjno slobodno vrijeme (i općenito i u dane odmora) provesti u prirodi. Iako nas je pravo jesensko vrijeme već posjetilo, svaki lijepi dan valjalo bi maksimalno iskoristiti. Pritom možemo paralelno odmoriti od „klasičnog“ treninga, ali i zadovoljiti dnevnu potrebu za kretanjem. Brojne su umjerene aktivnosti koje će vas održati aktivnima, a opet vašim mišićima priuštiti dovoljnu količinu odmora. Donosimo vam nekoliko ideja:
1. Vožnja bicikla
Bicikl je mnogima postao omiljeno prijevozno sredstvo te je svijest o njegovim prednostima jača iz dana u dan. Osim što vožnja bicikla podrazumijeva boravak na zraku i vrlo praktičan način putovanja od točke A do točke B, ona može biti i optimalna aktivnosti za dane kada svoje tijelo želimo poštedjeti od intenzivnijih vježbi. Biciklirati možemo u gradu po biciklističkim stazama, po parkovima ili šumama, sve ovisno o našim preferencijama. Iako je za dan odmora bolje odabrati vožnju umjerenog intenziteta, vožnja bicikla može poslužiti i kao odličan trening ako odaberemo neki zahtjevniji teren ili pak neku dulju relaciju.
2. Hodanje
Hodanje vježbači često ne priznaju kao „aktivnost“ jer ga promatraju kroz prizmu postizanja nekih specifičnih ciljeva. Ipak, kako je već spomenuto, sjedilački način života toliko štetno utječe na naše zdravlje da je hodanje postalo nešto na što moramo početi obraćati veću pozornost u svakodnevnom životu. Svaki trenutak u kojem možemo odabrati hodanje, odnosno šetnju, moramo iskoristiti. Danas na mnogim uređajima imamo instalirane brojače koraka. To je nešto od čega možemo krenuti. Zadajte si dnevni cilj u smislu broja koraka za dane kada trenirate i dane kada ne trenirate. Mnogi će se iznenaditi koliko u biti malo koraka naprave u jednom prosječnom danu.
3. Rolanje
Ova mnogima omiljena aktivnost nešto je popularnija u proljeće i ljeto, ali može se prakticirati tijekom cijele godine. Rolanje, uz dobar tempo i nešto dulju relaciju, može poslužiti i kao dobar trening. Kretnje specifične za rolanje, a koje podrazumijevaju guranje nogu u stranu, aktiviraju medijalni dio stražnjice kojeg inače aktiviramo dosta specifičnim izolacijskim vježbama za koje ponekad nemamo vremena za vrijeme redovnih treninga (posebno onih grupnih). Rolanje umjerenim tempom, osim što je idealno za relaksaciju u dane odmora, izrazito je opuštajuće i pruža nam optimalan omjer kretnje i uživanja u prirodi. Osim toga, pokreti rolanja su fluidni i ne opterećuju zglobove i okolne strukture, a to je ono što nam je posebno važno u vrijeme odmora.
4. Penjanje ili planinarenje
Za one malo ekstremnije i planinarenje može biti aktivnost pogodna za dan odmora. Ovdje, naravno, mislimo na nešto blaže uspone po brdima i stazama. Svatko si može odabrati za njega pogodnu strminu i uživati u prirodi, a prekrasnih mjesta ima nadomak gradova što je idealna opcija za vikend izlet.
5. Istezanje
Istezanje je neizostavan dio treninga kojeg nerijetko zapostavimo. Stoga ponekad dan odmora možemo iskoristiti i posvetiti se isključivo istezanju. Dobro bi bilo izdvojiti bar pola sata i posvetiti se istezanju cijelog tijela, a posebno onih dijelova u kojima najčešće osjećamo svojevrsnu ukočenost. Osim što nam istezanje doslovno može popraviti dan, naše tijelo bit će nam i više nego zahvalno, a s vremenom će i rezultati na treninzima postati bolji.
Koliko god je sjedenje postalo naša svakodnevica, njegove štetne utjecaje možemo ublažiti i umjerenim aktivnostima i to posebice u dane odmora od treninga. Važno je pokrenuti tijelo u kojoj god situaciji smo za to u prilici, a uz to je važno osvijestiti da nije „klasičan“ trening jedino što se računa.