Ovi zvonasti utezi, koji su često uspoređivani s topovskim kuglama s ručkama, danas se najčešće koriste u vježbama poput čučnjeva i zamaha s girjom (swing) koje, osim što sagorijevaju puno kalorija, doprinose povećanju izdržljivosti i mišićne mase. S girjama za samo 10-15 minuta možete odraditi kvalitetan trening koji će aktivirati mišiće cijelog tijela.
Evo zašto biste trebali uvesti girju u svoju trening rutinu:
1. Pomaže u izgradnji mišićne mase
Poput slobodnih utega, dolaze u različitim težinama i mogu se koristiti u treningu snage. Ipak, imaju određene prednosti u odnosu na utege. Primjerice, jedna od prednosti je njihov dizajn koji omogućuje da stabilizatori puno teže rade, što poboljšava snagu i pokretljivost, a izvedba čučnjeva s girjom aktivira core i zahtijeva od tijela da radi jače.
2. Troši kalorije
Girje nude izvrsnu kombinaciju treninga snage i kardio treninga, što osigurava povećanu potrošnju kalorija. Ključna stavka u tome je korištenje girji kao rekvizita u HIIT treninzima.
3. Povećava aerobni kapacitet
Zamah (swing) s girjom i trčanje zahtijevaju slične pokrete u donjim udovima. Prema istraživanjima, sprinteri čija su zagrijavanja uključivala zamah girjom pokazali su značajna poboljšanja u trčanju na 20 metara. Isto tako, vježbe visokog intenziteta s girjom povezane su sa značajnim povećanjem aerobnog kapaciteta i mogu se koristiti za poboljšanje kondicije. Nakon što dođete u formu, a pokreti girjom su dovoljno brzi uz dovoljno ponavljanja, ubrzat će se vaši otkucaji srca. Čak i osnovne vježbe poput mrtvog dizanja, čučnjeva i zamaha pomoći će u povećanju izdržljivosti.
4. Jača hvat
Jačina hvata dobar je pokazatelj vašeg zdravlja. Naime, slabiji hvat povezan je s povećanim rizikom za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Trening s girjom odličan je način za poboljšanje hvata.
Držanje girje i održavanje stabilnosti zgloba i ramena pomaže u jača nju hvata.
5. Poboljšava ravnotežu
Neke uobičajene vježbe s girjom, poput mrtvog dizanja jednom rukom, zamaha girjom, zahtijevaju da aktivirate core i usredotočite se na održavanje ravnoteže. U tim vježbama puno je rada u stojećem položaju koji aktivira vaše noge, leđa i trbušne mišiće, što utječe na poboljšanje ravnoteže.
Pravilna tehnika vrlo je važna kako biste spriječili ozlijede i ostvarili vrhunske rezultate. Ako vam je ova vrsta treninga nova, preporučujemo da ju ne radite sami. Tek kada svladate osnove, moći ćete ih samostalno koristiti bez opasnosti za sebe i druge.