- Neki ljudi jednostavno previše vremena troše na zagrijavanje. Nemoj nas shvatiti krivo, zagrijavanje je bitno i trening ne bi trebao započinjati bez propisnog zagrijavanja, no trošiti 20 minuta na lagano trčkaranje na traci, samo da bi se zagrijao – je gubitak vremena!
- Nakon što izaberu program, velik broj vježbača zbog „nedovoljno dobrih“ rezultata odlučuje prekinuti isti, i započeti s nekim drugim! Često oni nemaju veze jedan s drugim i rezultati se traže na krivim mjestima. Prestani to činiti!
- Pretjerano kompliciranje s vježbama čudnih imena i čudnih kombinacija neće te dovesti predaleko. Pogotovo ako si početnik. Vrati se na osnove: čučnjevi, bench, mrtvo dizanje…
- Trenirati bez zadrške, ali ne i jesti bez zadrške. Inače se ne treba čuditi što niti susjeda Marica, inače profesionalna špijunka sa 60+ godina ne primjećuje da je teretana postala dio tvoje rutine.
- Bolje iskorištavanje dana kada odmaraš od teretane. Nemoj ih samo provesti u ležećoj poziciji na kauču – izađite, biciklirajte, planinarite…
Iako ovo nisu svi razlozi zbog čega se ne primjećuje napredak u teretani, sigurno su jedni od najčešćih i kada bi njih doveli u red – pričali bi potpuno drugačiju priču.
Upravo zato što se najčešće u startu ograničavamo sa 60 minuta u teretani, bitno je da vrijeme koje provedemo tamo bude što kvalitetnije iskorišteno. Pripreme za trening osim presvlačenja u ugodnu, sportsku odjeću i obuću, moraju uključivati i propisno zagrijavanje. Ne 20 minuta trake, nakon kojih slijedi 10 minuta dinamičkih vježbi, pa još… Uključimo li u računicu i rastezanje na kraju treninga, ostaje manje od pola sata da obaviš ono zbog čega si u startu došao. Zagrij se i kreni trenirati!
Posveti se treningu i maksimalno iskoristi vrijeme!
Drugi problem koji može biti uzrok zašto nitko oko tebe nije primjetio da si već nekoliko mjeseci posvećen tjelovježbi je taj što – nisi posvećeni tjelovježbi! Konkretnije, programu kojeg si odlučilo slijediti. Budi realan u procjeni stanja u kojem se nalazi tvoja fizička sprema prije početka treninga i budi još realniji u procjeni gdje možeš biti za mjesec, dva ili tri. Nemoj razmišljati o tome gdje ćeš biti za godinu dana. Ostvarenje tako velikog cilja je težak posao i lakše ga je razlomiti u manje korake te tako pratiti i prilagođavati svoje ciljeve i tehnike. Većina programa traje oko 6 tjedana, pa čak i da se ispostavi da taj program ne čini ništa za tebe, teško da ćeš znati za dva tjedna. Pregrmi i odradi program do kraja!
Dosta sličan problem je prebrzo „zaboravljanje“ na osnovne vježbe i prelazak na neke koje zahtijevaju napredno razvijene koordinaciju, kondiciju i vježbačko iskustvo. Jasno, izvoditi pet istih vježbi pri svakom treningu mogu vrlo brzo dosaditi, no postoje trikovi kojima možeš začiniti trening – a da ne uključuju prelazak na vježbe koje nemamo pojma izvesti. Nauči pravilno izvoditi osnovne vježbe, kada ti postanu jednostavne dodatno se optereti utezima. Rezultati će te iznenaditi – pozitivno!
Nakon svih ovih savjeta, slijedi nešto što je možda trebalo biti na prvom mjestu – tvoja prehrana! Ne, taj čips kojeg upravo jedeš nećeš „poništiti“ s 30 minuta trčanja na traci! Treniraš li 5-6 sati tjedno, racionalno je pretpostaviti da samo tih 5 sati ne može nositi „teret“ tvog napretka. Ostatak tjedna također obrati pozornost na to što jedeš, koliko se krećeš i kako živiš.
Dan za odmor? Odlično – nemoj ga preskakati! Ipak, provesti ga na kauču i potpuno neprirodnoj poziciji moglo bi imati kontraefekt i uzrokovati ukočenost ili bolove u leđima. Što kažeš da umjesto toga s društvom osvojiš obližnji planinski vrh?
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.