Ukoliko se često nalazite u situaciji da morate baciti namirnice koje niste na vrijeme iskoristili, vrijeme je da razmislite na koji način to možete spriječiti. Osim što neiskorištavanjem hrane stvarate ‘gužvu’ u vašem hladnjaku, također bacate novac koji ste mogli uštedjeti.
Istina je da nas ponekad brojne obaveze i nedostatak vremena sprječavaju u planiranju obroka i iskorištavanju kupljene hrane, no za taj problem svakako postoji bolje rješenje.
Donosimo vam savjete kako da smanjite lošu naviku bacanja hrane. Počnite još danas s ovim malim promjenama i postupno će one postati dio vašeg života.
1. Reorganizirajte hladnjak
Jeste li se ikada našli u situaciji da ste se jako iznervirali zbog prizora u vašem frižidera? Pun je hrane koju uopće ne koristite, kojoj je istekao rok i koja propada? Ukoliko se takva situacija iznova ponavlja, možda je vrijeme da počnete voditi brigu kako da bolje organizirate raspored namirnica u njemu. Vrlo je važno da posebnu pažnju date namirnicama koje su lako kvarljive i da ih stavite na vidljivo mjesto. Jaja, mliječni proizvodi i svježe povrće i voće neka bude na posebnom mjestu koje će vam uvijek privući pažnju.
Za čišćenje hladnjaka odvojite sat vremena tjedno kako bi ne biste uzalud bacali hranu. Plastične posudice i kartonske vrećice najbolji su saveznik u održavanju čistoće i reda, stoga ih svakako koristite.
2. Zamrznite ostatke hrane
Za ručak ste napravili preveliku količinu hrane koju ne planirate pojesti isti dan? Ukoliko planirate pojesti ostatke ručka sutra, stavite ih u frižider i pokrijte folijom. No, ako ih ne namjeravate uskoro iskoristiti, zamrznite ih.
Zamrzivač je često namješten na previsoku temperaturu, stoga je važno provjeriti je li postavljen na temperaturu između -15 i -18 stupnjeva.
Juhe i rajčicu koju planirate koristiti kao osnovu za umak zamrznite u posudama za led. Voće isto tako možete usitnjeno staviti u vrećicu. Također, imajte na umu da nije pametno zamrzavati lisnato povrće, kuhani krumpir, kao ni umake i hranu koja je puna vrhnja i jaja.
3. Pročitajte rok trajanja
Kao što znate, datum roka trajanja je posljednji preporučeni datum do kojega treba potrošiti namirnicu. Međutim, ukoliko se pravilno pospreme, većina namirnica može ostati svježa nekoliko dana duže nego što je označeno na proizvodu. Ponekad rok trajanja može biti varljiv i pogrešan, što dovodi do toga da nepotrebno bacamo hranu koja je zapravo i dalje sigurna za konzumaciju. Kako biste bili sigurni koje su to namirnice sigurne za upotrebu i nakon isteka određenog roka, pročitajte listu koju smo vam pripremili.
Ukoliko je hrana promijenila miris, boju i teksturu, najbolje bi bilo da ju bacite.
4. Kupujte manju količinu hrane
Primamljive akcijske cijene raznih proizvoda često nas mame da kupimo veću količinu od one koja nam je stvarno potrebna. Iskušenjima je ponekad teško odoljeti, stoga mnogi od nas lako ‘nasjedaju’ na takve ponude. Ono čega morate biti svjesni jest to da ćete preveliku količinu hrane na kraju morati baciti, a to nikako nije poželjan scenarij. Ukoliko tim namirnicama uskoro istječe rok trajanja, vrlo je vjerojatno da ih nećete iskoristiti.
Prije odlaska u kupovinu napravite listu proizvoda koju ćete kupiti i nemojte dopustiti da vam primamljive akcije promijene planove.
5. Napravite dobar plan
Kako biste spriječili nepotrebno bacanje kupljenih namirnica potrebno je bolje organizirati raspored obroka. To znači da biste jedan dan u tjednu trebali posvetiti planiranju velikih tjednih obroka, primjerice ručka i večere. Na taj način ćete jednostavnije planirati vašu kupovinu i utvrditi koja vam je količina namirnica potrebna.
Tim potezom uštedjet ćete vrijeme jer ćete u jednoj kupovini riješiti nabavu koju biste inače morali obavljati više dana u tjednu. Prilikom kupovine također morate biti svjesni da ne biste trebali kupovati voće, povrće i mliječne proizvode u prevelikim količinama zato što ne mogu dugo stajati u hladnjaku.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.