Kuhanje jaja čini se kao lagan posao, zar ne? Sve što trebate je imati lonac, vodu i jaja. E, pa nije baš tako. Iako postoje različite metode pripremanja tvrdo kuhanih jaja, kod njihove pripreme neke stvari morate izbjegavati. Donosimo vam 5 čestih grešaka koje bi trebali izbjegavati:
1. Korištenje krive posude
Trebali bi izbjegavati kuhati velik broj jaja u maloj posudi, jer će se jaja kuhati nejednako, a i veći je rizik od pucanja jaja. Treba uzeti dovoljno veliku posudu/lonac u kojem jaja imaju dovoljno mjesta da se pomiču tijekom kuhanja.
2. Ne stavljati ih u kipuću vodu
Dosta ljudi jaja stavlja u već kipuću vodu, što je pogrešno. Ako želite tvrdo kuhana jaja, trebate ih početi kuhati u hladnoj vodi, tako da temperatura vode i jaja ravnomjerno raste čime će se spriječiti pucanje jaja.
3. Svježina jaja
Tvrdo kuhana jaja teško je oguliti ako su jaja presvježa. Kako jaja stare, događaju se dva procesa koja olakšavaju njihovo guljenje. Prvi je da gube vlagu kroz male pore u ljusci, čime se povećava zračni “džep”. Također, pH level bjelanjka raste sa starenjem čime se slabije prianja uz ljusku. Jaja stara tjedan do dva lakše će se guliti od svježih.
4. Prekuhavanje
Vjerojatno vam se već puno puta dogodilo da ste nakon kuhanja jaja primijetili kako jaja mirišu na sumpor, ili su izblijedjela iznutra ili se žumanjci previše mrve. To znači da ste prekuhali jaja. Preporučuje se da jaja kuhate najduže 10 minuta, a nakon 15 minuta i više sigurno ćete ih prekuhati na jakoj ‘vatri’.
5. Hlađenje u vodi
Ako mislite da su se jaja prestala kuhati ako ste maknuli posudu s ‘vatre’ i izlili vodu i ostavili ih u loncu, varate se. Preostala toplina će i dalje kuhati jaja, te može doći do prekuhavanja. Zbog toga je dobro jaja nakon kuhanja odmah politi hladnom vodom i ostaviti nekoliko minuta da se ohlade.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.