Krenuli ste u teretanu, ali ste shvatili da vam to nikako ne može postati tjedni ritual? Sve nas napusti motivacija s vremena na vrijeme, ali to ne znači da bismo od fizičke aktivnosti trebali u potpunosti odustati. Kako ne biste skrenuli s puta do svog dugo željenog cilja, u nastavku provjerite nekoliko znanstveno dokazanih motivacijskih savjeta koji bi vam mogli pomoći da u teretanu odlazite s osmijehom na licu. 😊
1. Nagradite se
Naravno, glavna motivacija trebala bi biti ono zbog čega vježbate – bez obzira na to radi li se o mršavljenju, povećanju mase, boljem zdravlju i sl. No ono što će vas motivirati kroz tjedan su male nagrade koje si možete dozvoliti za svaki uspješan trening. Primjerice, nakon treninga možete se počastiti ukusnim smoothiejem, epizodom omiljene serije ili nekom drugom mini nagradom koja će vas oraspoložiti i motivirati da ponovite cijeli taj proces. Takva nagrada ima snažan učinak na vaš mozak koji taj proces shvaća kao normalno ponašanje koje iz rutine prelazi u naviku. Nakon toga motivacija postaje intrinzična – mozak povezuje bol i znoj s izlučivanjem endorfina (hormona zbog kojih se osjećate dobro) i počinjete sam trening shvaćati kao nagradu.
2. Potpišite “ugovor”
Možemo sami sebi obećati da ćemo redovito trenirati, ali to obećanje puno bolje funkcionira ako imate svjedoka. Primjerice, možete s prijateljem potpisati ugovor da svaki put kada propustite trening morate ga častiti pićem ili hranom. Prema jednom istraživanju, osobe koje su “potpisale ugovor” da će trenirati duže vrijeme pokazale su bolje rezultate u treningu od osoba koje su “potpisale” da će trenirati kraće. Čim je veći izazov i čim je “kazna” gora, time ćete i vi postići bolje rezultate.
3. Uklonite uzrok demotivacije
Nakon što odredite koji je vaš cilj u treningu, shvatit ćete da postoje pojedine prepreke na putu njega. Nažalost, mnogi ih ne uspiju identificirati, što vodi do platoa ili dugoročnog odustajanja od cilja. Zbog toga biste, kada shvatite da niste motivirani, trebali otkriti što je zapravo uzrok vaše demotivacije i potruditi se ukloniti ga. Primjerice, ako se nakon posla osjećate preumorno za trening i to vas sprječava da ga uklopite u svoj dnevni raspored, odradite ga ujutro. Time ćete riješiti jednu obavezu odmah na početku dana i moći se posvetiti drugim aktivnostima nakon posla.
4. Nemojte trenirati sami
Ako do sada niste imali trening partnera, ne znate koliko treninzi mogu postati zabavni. Trening partner može vam pomoći da ostvarite bolje rezultate na puno načina. Na primjer, možete se s njime natjecati u zgibovima, sklekovima, čučnju… Ako mislite da će vas to demotivirati u slučaju da je trening partner bolji od vas, imajte na umu da je “poraz” uvijek pobjeda jer dajete sve od sebe, a to će se odraziti na vašem tijelu. Također, trening partner vas može motivirati da ustanete rano ujutro i odradite trening na koji se sami možda ne biste natjerali. Imajte na umu da je najvažniji faktor treninga s društvom upravo to što imate priliku stvoriti novo prijateljstvo, održati postojeće ili obnoviti staro. Gradit ćete ga na zajedničkom interesu koji će unaprijediti vaše zdravlje i formu, što će kasnije otvoriti brojne teme za razgovor. Ako ste se odlučili na trening u teretani, svakodnevno ćete tamo upoznavati više ljudi i imati veće šanse da nađete partnera za trening.