Crveno meso je od davnina cijenjeno. Iako danas moderni nutricionisti sve više preporučuju konzumaciju velikih količina povrća i voća, meso je i dalje veliki gastronomski specijalitet.
Zašto je nužno uvrstiti ga na jelovnik? Meso je dobar izvor raznih vitamina B grupe koji igraju važnu ulogu u formiranju tkiva, proizvodnji crvenih krvnih stanica i živčanog sustava. Cink koji meso sadrži, igra važnu ulogu u pravilnom radu imunološkog sustava, a magnezij pomaže u formiranju kostiju i oslobađanju energije iz mišića.
Svaki vježbač zna kolika je važnost proteina koji su dobar izvor kalorija i energije. Meso također sadrži sve bitne aminokiseline koje tijelo samo ne može proizvesti.
Znanstvenici su brojnim istraživanjima sve više počeli ispitivati koliko je meso zapravo zdravo. Saznajte koji su to najveći mitovi i zablude o mesu.
1. Meso deblja
Ukoliko se hrana konzumira u neumjerenim količinama, vrlo je vjerojatno da ćete lagano nakupiti višak kilograma. Takav scenarij je naravno i vjerojatan s mesom.
Crveno meso sadrži veći udio masti i kalorija. No, kako bismo izbjegli rizik od debljanja možemo odstraniti masnoću na njemu ili kupiti meso s manjom količinom masti (kare, lungić, plećka). Tako biste trebali kupovati meso mladih životinja koje nema toliko masnoće.
Meso može biti jako korisno – to pokazuje podatak da crveno meso sadrži neke tvari koje doprinose mršavljenju – L-karnitin i konjugiranu linolnu kiselinu (CLA). Stoga, ako jedete umjerene količine, sigurno nećete dobiti na težini.
2. Meso doprinosi razvoju kardiovaskularnih bolesti
Istraživanje iz 2010. godine na uzorku većem od milijun ispitanika pokazalo je da nije pronađena poveznica između konzumacije svježeg crvenog mesa i nastanka bolesti srca ili dijabetesa.
Konzumacija prerađenih mesnih proizvoda s puno masti i aditiva sigurno nije najzdravija opcija. Umjerenost u suhomesnatim proizvodima i odabir manje masnog mesa, osigurat će nizak unos zasićenih masnoća.
3. Meso uzrokuje rak
U posljednjih nekoliko godina, znanstvenici su zaključili da je povezanost nastanka raka s konzumacijom crvenog mesa u muškaraca veoma slaba dok u žena uopće ne postoji.
Međutim, postoji poveznica između nastanka raka i načina na koji pripremamo meso. Prejako pečeno meso stvara opasne spojeve – heterocikličke amine i policikličke aromatske ugljikohidrate.
Kako bismo spriječili nastanak štetnih spojeva u pripremu mesa moramo uvrstiti začinsko bilje, citruse, vino i povrće.
4. Meso loše utječe na kosti
Neki znanstvenici smatraju da proteini djeluju štetno na kosti i mogu utjecati na pojavu osteoporoze. Njihovim unosom u organizam povećava se njegova kiselost pa tijelo uzima kalcij iz kostiju i šalje ga u krvotok kako bi uklonio kiselinu iz tijela.
Istraživanja su pokazala kako povećan unos proteina dovodi do povećanog gubitka kalcija, ali samo kratkoročno. Dugoročno, visokoproteinske dijete su u pozitivnoj korelaciji s poboljšanjem gustoće kostiju i smanjenjem rizika od osteoporoze.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.