Uvjereni smo da često nailazite na savjete poput: “Nemojte trenirati na prazan želudac” ili “Nemojte jesti prije spavanja”. No je li vas itko ikada upozorio na to da i “pun želudac” može također stvarati probleme kod nekih aktivnosti? Iako je preporučeno pojesti zdravi obrok i zasititi se odgovarajućim hranjivim tvarima (poput vlakana ili proteina), umjesto da se odmah nakon jela odlučite za neke aktivnosti, trebali biste pričekati s njima neko vrijeme. U nastavku saznajte što ne biste trebali raditi neposredno nakon obroka.
1. Pranje zubi
Konzumiranje hrane bogate ugljikohidratima i šećerom poput kruha, raznih poslastica i sokova uzrokuje nakupljanje bakterija u vašim ustima koje napadaju zubnu caklinu. U tom slučaju pranje zubi nakon obroka može spriječiti nakupljanje bakterija. Međutim, ako konzumirate kiselu hranu ili piće poput vina ili limuna, trebali biste pričekati 30-ak minuta prije nego što krenete s pranjem zubi. Ovakve namirnice mogu oštetiti zubnu caklinu u njenom već oslabljenom stanju zbog čega sprječavaju i njen rast. Isto tako, možete i oprati zube prije konzumiranja kiselih namirnica te popiti čašu vode nakon konzumacije kako biste isprali kiselinu iz usne šupljine.
2. Spavanje
Postoje različita mišljenja o tome koliko je zdravo pojesti snack prije spavanja, ali jedno je sigurno – nemojte leći u krevet odmah nakon obroka. Prema nekim istraživanjima, trebali biste pričekati barem 3 sata nakon zadnjeg obroka u danu prije odlaska u krevet jer probavni sustav brže i bolje funkcionira kada ste u vertikalnom, a ne u horizontalnom položaju. Kada jedemo, hrana privremeno “sjeda” u naš želudac. Međutim, kada se to dogodi u ležećem položaju, gravitacija više ne radi u našu korist zbog čega hrana i želučana kiselina nisu usmjerene prema dolje. Umjesto toga, hrana i kiselina lakše se vraćaju u jednjak i tako nastaje žgaravica. Isto tako, namirnice poput alkohola, pržene i masne hrane mogu nam omesti spavanje i negativno utjecati na kvalitetu sna.
3. Trening
Ranije se vjerovalo da probavni proces zahtijeva puno krvi, zbog čega tijelo nema dovoljnu količinu za snagu udova i ostalih dijelova tijela koji sudjeluju u treningu. Međutim najnovija istraživanja su pokazala da, iako je probavnom sustavu potrebna krv za normalan rad, vaše tijelo ima dovoljno krvi i za probavu i ostatak tijela istovremeno tijekom fizičke aktivnosti. No trening neposredno nakon obroka i dalje nije dobra ideja jer uzrokuje probleme sa želucem i grčeve u mišićima. Ako pojedete veliki obrok, pričekajte barem 2-3 sata prije treninga, a ako se radi samo o snacku ili malom obroku, 1-2 sata je dovoljno.
Što bismo trebali raditi nakon obroka?
S obzirom na to da ne možete početi s treningom neposredno nakon obroka, uvijek se možete odlučiti za laganu šetnju. Ova aktivnost pomoći će vam kod regulacije krvnog šećera, ubrzati probavu za 14% i spriječiti pojavu žgaravice. Uz to, ispijanje čaše vode također se preporučuje, posebno ako jedete hranu bogatu vlaknima kako biste potaknuli rad probavnog sustava. Osim toga, voda je važna za sve procese koji se odvijaju u ljudskom tijelu zbog čega se preporučuje čaša vode uz svaki obrok.