Vrijeme je da se vratimo u djetinjstvo i uvedemo kratki popodnevni odmor u svoju rutinu. Naime, istraživanja pokazuju da je tzv. napping, odnosno kratki popodnevni odmor povezan s brojnim zdravstvenim dobrobitima. Inače nam osmosatno radno vrijeme uz sve ostale dnevne obaveze ne ostavlja vremena za ovaj tip odmora; zato iskoristite situaciju u kojoj se trenutno nalazimo i svaki dan izdvojite 20-ak minuta kako biste napunili baterije i bili spremni za ostatak dana.
Kako bismo iskoristili sve dobrobiti popodnevnog odmora, trebamo pripaziti na nekoliko stvari. Odlučite li malo odmoriti poslije ručka, pripazite da se to ne pretvori u izležavanje do navečer. Da bi ovaj tip odmora bio djelotvoran, ne smije trajati duže od 30 minuta. U suprotnom riskirate buđenje s još većim osjećajem umora, iscrpljenosti i zbunjenosti (sigurno ste se bar jednom trgnuli iz popodnevnog sna ne znajući koji je dan ;)). Osim toga, stručnjaci preporučuju da svaki dan odmarate u isto vrijeme kako bi mozak razvio rutinu i točno znao kada nastupa san, a kada buđenje. Pritom ciljajte na ranije poslijepodnevne sate kako ne biste imali problema sa spavanjem navečer. Spavanje tijekom popodnevnog odmora nije nužno – dovoljno je da legnete u zatamnjenu prostoriju, ugasite sve uređaje koji bi vas mogli omesti (mobitel, laptop, TV), zatvorite oči i mislite na nešto što vas opušta i umiruje. Sjajno je ako uspijete zaspati, no i bez spavanja ćete “napuniti baterije” i osjećati se puno bolje.
Pozitivni učinci popodnevnog odmora
Očuvanje snažnog imuniteta
Jeste li se ikada zbog neispavanosti osjećali kao da ste bolesni? Ako se ponovno nađete u toj situaciji, rješenje je popodnevni odmor. U The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism objavljeno je istraživanje u kojem se na 11 zdravih muškaraca ispitivao utjecaj nedostatka sna na imunitet. Ispitanici su spavali samo 2 sata tijekom noći. Sljedeći dan dio njih je odmorio 30 minuta ujutro i 30 minuta poslijepodne, dok drugi dio ispitanika nije uopće odmarao. Ispitivanje je pokazalo da nedostatak sna izaziva stres i slabi funkciju imunološkog sustava, dok su se te varijable normalizirale kod ispitanika koji su sljedeći dan kratko odmorili.
Čuva zdravlje srca
Kratki poslijepodnevni odmor dobar je za naše srce. U istraživanju Heart magazina sudjelovalo je 3600 ispitanika. Kod osoba koje su jednom do dva puta tjedno odmorile 30-ak minuta tijekom dana zabilježen je manji rizik od srčanog udara u odnosu na one koji nemaju naviku popodnevnog odmora. Zaključak istraživanja je da povremeni popodnevni odmor opušta organizam i smanjuje razinu stresa, što u konačnici smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Poboljšava mentalne sposobnosti
Sigurno ste bar jednom čuli da je dobro odspavati prije donošenje velikih odluka. Sada znamo i zašto. Istraživanje objavljeno u Journal of Sleep Research pokazalo je da ćemo bolje protumačiti informacije (npr. gradivo koje smo morali naučiti) ukoliko nakon učenja kratko odspavamo. Nakon kratkog odmora ljudi su bolje interpretirali informacije; um nam je bistriji i jasnije razmišljamo. Drugo je istraživanje pokazalo da kratki popodnevni odmor poboljšava pamćenje. Ispitanici su tijekom istraživanja trebali zapamtiti određene informacije. Iako je sposobnost pamćenja bila jednaka kod onih koji su kratko odmorili i koji su nastavili s učenjem, prva skupina (oni koji su kratko odspavali) primijetila je nakon toga veću budnost i bolji fokus, što im je osiguralo veću produktivnost i više zapamćenih informacija u ostatku dana.