Nutritivna vrijednost i ljekovito djelovanje kokosovog ulja razlog su zašto bi ga svatko trebao imati kod kuće. Ovo ulje veoma je brzo zavladalo svijetom zdravlja i fitnessa. Zahvaljujući tome danas mu je cijena pristupačnija i lako ga je pronaći na policama svih većih trgovina. Istraživanjima je dokazano da kokosovo ulje štiti srce i krvne žile, jača imunitet, ubrzava metabolizam, potiče mršavljenje i poboljšava probavu. Isto tako, pozitivno djeluje na izgled kože, kose i noktiju. Mi ćemo vam otkriti 3 razloga zašto ga je dobro koristiti za kuhanje.
1. Svestranost
Ako se čuva na temperaturi većoj od 25 stupnjeva, kokosovo ulje je u tekućem stanju (poput suncokretovog ili maslinovog ulja). S druge strane, na nižoj temperaturi ovo je ulje u krutom stanju, nalik maslacu. Upravo se u tome krije njegova svestranost. U tekućem stanju odlično se slaže s pečenom hranom. Samo vodite računa da su svi sastojci nešto topliji od sobne temperature, inače će se ulje stvrdnuti. U krutom stanju moguće ga je iskoristiti kao namaz na tostu, palačinkama ili na pečenom krumpiru. U svim navedenim situacijama, okus i konzistencija kokosovog ulja definitivno pobjeđuju maslinovo ulje.
2. Visoka točka dimljenja
Točka dimljenja predstavlja temperaturu na kojoj se ulje počinje dimiti te mu znatno opada nutritivna vrijednost i okus. Kokosovo ulje ima visoku točku dimljenja, što vam ostavlja dovoljno vremena da dovršite sjeckanje povrća prije nego se ulje pregrije. To ne znači da trebate baciti maslinovo ulje koje ste dosad koristili u pripremanju hrane. Dodajte ga u jelo kada je hrana kuhana ili ga iskoristite u umaku za salatu, gdje će okus maslinovog ulja doći do izražaja bez promjene u nutritivnom sastavu.
3. Praktična zamjena
Kokosovo ulje uvijek možete iskoristiti kao zamjenu za maslac ili neko drugo ulje. Koristite ga za pirjanje povrća, u keksima, tortama, kolačima, pudingu ili čak smoothieju. Jednostavno ga zamijenite u omjeru 1:1 (npr. jedna žlica otopljenog maslaca jednaka je jednoj žlici otopljenog kokosovog ulja). Ipak, moguće je da će vam u početku smetati intenzivan okus ulja kod pripreme mesa ili povrća, ali brzo ćete se naviknuti. U drugim jelima, s nešto više sastojaka, teško da ćete ga uopće primijetiti. Naravno, uvijek možete odabrati i varijantu bez mirisa.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.