Riba i meso su primjeri namirnica oko čijeg roka trajanja treba voditi brigu. Kako bismo izbjegli tegobe i želučane probleme, u najgorem slučaju trovanje, moramo biti jako oprezni prilikom kupnje namirnica koje svakodnevno koristimo u kuhinji.
No, ponekad rok trajanja može biti “varljiv” i pogrešan, što dovodi do toga da nepotrebno bacamo hranu koja je zapravo i dalje sigurna za konzumaciju.
Koliko je takav način razmišljanja zabrinjavajući pokazalo je istraživanje koje je provedeno u SAD-u. Naime, ustanovljeno je da 9 od 10 Amerikanaca baca hranu koja je još dobra za konzumiranje te se na taj način baca hrana u vrijednosti 165 milijardi dolara.
Sigurno ste se susreli s oznakom “upotrebljivo do” koja ukazuje na to do kojeg datuma će proizvod zadržati kvalitetu okusa, mirisa, izgleda, teksture i hranjivu vrijednost. Nakon određenog datuma, njegova kvaliteta će pasti, no on će i dalje biti jestiv.
Kako biste bili sigurni koje su to namirnice sigurne za upotrebu i nakon isteka određenog roka, pročitajte listu koju smo vam pripremili.
1. Mlijeko
Pasterizirano mlijeko će biti dulje sigurno za uporabu ako ga stavite što dublje u hladnjak, što znači da trebate izbjegavati vrata od hladnjaka. Tjedan dana nakon isteka roka koje je označeno na pakiranju, mlijeko može ostati pitko. Miris će u ovoj situaciji najbolje pokazati može li se popiti.
2. Ukiseljeni krastavci
Otvorena staklenka ukiseljenih krastavaca u hladnjaku može stajati do godinu dana, a to vrijedi i za neke namirnice poput maslina, cikle ili kiselog kupusa. Veoma kiseli ocat sprječava rast bakterija i tako su oni sigurni za konzumaciju i do 18 mjeseci.
3. Jaja
U hladnjaku jaja mogu stajati tri do pet tjedana. Kako biste provjerili jesu li sigurna za uporabu pokušajte procijeniti njihov miris. Ako je miris neugodan, vrijeme je da ih bacite. Postoji još jedan jako koristan trik pomoću kojeg možete zaključiti jesu li svježa. Ako stavite jaje u zdjelu s vodom i ono ostane plutati, to znači da jaje nije jestivo. Ako potone, sigurno je za konzumaciju.
4. Čokolada
Neovisno o roku uporabe, sve dok vaša omiljena vrsta čokolade ima dobar okus možete biti sigurni da vam neće naškoditi. Ako ste ikada vidjeli bijeli sloj na površini čokolade, sigurno ste pomislili da je to pokazatelj da joj je istekao rok, no zapravo je to znak ili kristalizacije šećera ili je mast izbila na površinu, što nije znak za uzbunu te je čokolada jestiva.
5. Tjestenina
Suha tjestenina neće se brzo pokvariti. Ako ju zatvorite u posudu i držite na suhom mjestu, nećete imati razloga za brigu. Njezin rok trajanja može biti i do tri godine.
6. Konzervirane namirnice
Ukoliko držite konzerve koje nisu oštećene dalje od izravnog svjetla, na hladnom i tamnom mjestu, one će potrajati i do 4 godine. No, uvijek je potrebno biti oprezan. Ako se ne možete prisjetiti kada ste kupili konzervu, bacite ju odmah bez otvaranja.
7. Smrznuta hrana
Smrznuti proizvodi će ostati još dugo upotrebljivi za konzumaciju i nakon isteka roka valjanosti. Jedina promjena koju ćete vjerojatno zamijetiti je promjene teksture hrane. Što se tiče mesa, njegov rok će se produljiti za 50%.
8. Senf
Jeste li znali da senf čuvan u hladnjaku može trajati i do jednu godinu nakon isteka roka trajanja? Naravno potrebno je provjeriti njegov miris i teksturu kako bi bili sigurni da se može konzumirati.
9. Grahorice
Grah, leća i ostale vrste grahorica mogu biti sigurne samo ako ih čuvate na suhom i hladnom mjestu u dobro zatvorenoj posudi. Ako su stajale godinu dana na prigodnom mjestu, nema straha od toga da su pokvarene.
10. Instant kava
Neotvorena instant kava može potrajati i do dvije godine. Naravno, imajte na umu da će vrlo vjerojatno imati nešto slabiji okus. Što se tiče otvorenog pakiranja mljevene kave, ono može trajati tri do pet mjeseci nakon što joj prođe rok.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.