Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Prehrana za dijabetičare: nije mi jasan unos ugljikohidrata

Vježbač Godlike Dinč avatar
    Pristupio/la
    Jan 2011
    Visina (cm)
    182
    Težina (kg)
    90
    Level
    1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.8%
    Achievements:
    VeteranTagger Second Class10000 Experience PointsThree FriendsOverdrive
    Thumbs Up
    Received: 90
    Given: 31
    Stanje reputacije
    9

Prehrana za dijabetičare: nije mi jasan unos ugljikohidrata

pošto nisam našao tu temu na forumu pa sam odličio je započet...kao što se vidi iz teme dijabetičar sam i naravno imam uspona i padova u kontroli šećera u krvi...mene zanima kako bi ja mogo iskontrolirat šećer da mi pretežno bude u normali.kad sam dobio dijabetes to mi je bilo savršeno vrijeme,ali kasnije se to sve više i više iskomplicira jer sam bio "balavac"(makar sam i sad ali ne kao i prije) i zajebavao sam se previše i jeo najviše ugljikohidrata,živio u mcdonaldsu, i jeo sva ta sranja koja sam kroz neko vrijeme izbacio...a da ne govorim kako se iživciram kad vidim povišen šećer u krvi zbog čega mi još kasnije bude još veči...ugl.tražim pomoč u pitanju prehrane...šta izbjegavat,a šta je? i nije mi jasan unos ugljikohidrata dali da ga izbegavam u velikom krugu ili ne? pošto je on glavni faktor za povišen šećer,ali i za energiju...ja ču napisat primjer moje prehrane,a od vas svih bi molio da malo pogledate i iskomentirate šta je tu dobro ili dali bi možda jos nešto trebao unijest...

7.00h doručak:
    120g dijabetskog kruha
    100g pileća prsa (salama)
    100g abc namaz
    šalica kave sa 1.5 m.m. mlijeka

10.30h ili 11.00h (poslije teretane)
    30g whey sa 2.5 dcl vode

12.00h ručak
    200g pire krumpira
    150g pureče fetine
    zdjela zelene salate ili kupusa začinjeno sa maslinovim uljem,vinskim octom i soli
    cca.150g voće(jabuka,grejp,naranča...)
    1 kapsula omega-3 riblje ulje

19.15h večera
    300g zelje sa krumpirom
    150g pureče fetine
    cca.150g voće(jabuka,grejp,naranča...)

22.30h
    200g jogurta 3.2 m.m.
    šaka badema ili kikirikija

velik je razmak između ručka i večere zbog toga što imam školu popodne...i to me ubija u pojam jako

ljudi pomozite!
    ako nešto nekom nije jasno slobodno nek pita

0 Not allowed!
    GOALS:
    200 DEADLIFT - DONE! 14.05.2014

140 BENCH PRESS

170 SQUAT

https://www.youtube.com/channel/UCkt...HNAw679eK-nhOQ
    http://instagram.com/dinc_fitness

2. # ADS
    BB
    Oglasnik
    Pristupio/la
    May 2011

Banned FEARiTseLF avatar
    Pristupio/la
    Mar 2010
    Level
    1
    Overall activity: 1.8%
    Achievements:
    Three FriendsVeteran10000 Experience Points
    Thumbs Up
    Received: 2
    Given: 0
    Stanje reputacije
    0

Re: prehrana za dijabetičare

poz
    ne kontam ti se ja u ove dijabeticarske sheme al samo da ti kazem
    od 12:00 do 19:15 NEMOZES nista ne jest
    pa imas veliki odmor u skoli, pojedi nesto

0 Not allowed!

V.I.P. riss avatar
    Pristupio/la
    Jan 2009
    Visina (cm)
    179
    Težina (kg)
    80
    Level
    1
    Overall activity: 0%
    Achievements:
    Three FriendsTagger Second ClassVeteran25000 Experience Points
    Thumbs Up
    Received: 10
    Given: 4
    Stanje reputacije
    21

ako si dijabetičar onda su ti valjda rekli koliki kalorijski unos trebaš imat i koliko inzulina si daješ i kada... s obzirom da ideš u teretanu to se mora dodatno uštimat ovisno o intenzitetu treninga smanjivanjem inzulina ili povećavanjem kalorijskog unosa... u RH svi imaju pravo na konzultacije kod dijabetologa i tzv. dnevne bolnice za edukaciju o prehrani... u ZG je to dobro razvijeno, konkreno znam za bolnicu Vuk Vrhovac koja je skoro cijela posvećena endokrinologiji i posebno dijabetologiji... ne znam zašto se ne koristiš time, jer stvarno ne postoji bolja i kompetentnija ustanova u kojoj bi mogao riješit svoje probleme... postavljanje pitanja na forum ovakvog tipa je neozbiljno i samo govori da ne mariš puno o svom zdravlju, a trebao bi jer si mlad i imaš mogučnost živit kao svi normalni ljudi bez komplikacija koje nosi nepravilno liječeni dijabetes kroz dulje razdoblje

0 Not allowed!
    Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

Natjecatelj Joe avatar
    Pristupio/la
    Aug 2010
    Visina (cm)
    183
    Težina (kg)
    105
    Level
    1
    Achievements:
    Veteran25000 Experience Points
    Thumbs Up
    Received: 9
    Stanje reputacije
    0

Citiraj Prvotno napisano od riss
    ako si dijabetičar onda su ti valjda rekli koliki kalorijski unos trebaš imat i koliko inzulina si daješ i kada... s obzirom da ideš u teretanu to se mora dodatno uštimat ovisno o intenzitetu treninga smanjivanjem inzulina ili povećavanjem kalorijskog unosa... u RH svi imaju pravo na konzultacije kod dijabetologa i tzv. dnevne bolnice za edukaciju o prehrani... u ZG je to dobro razvijeno, konkreno znam za bolnicu Vuk Vrhovac koja je skoro cijela posvećena endokrinologiji i posebno dijabetologiji... ne znam zašto se ne koristiš time, jer stvarno ne postoji bolja i kompetentnija ustanova u kojoj bi mogao riješit svoje probleme... postavljanje pitanja na forum ovakvog tipa je neozbiljno i samo govori da ne mariš puno o svom zdravlju, a trebao bi jer si mlad i imaš mogučnost živit kao svi normalni ljudi bez komplikacija koje nosi nepravilno liječeni dijabetes kroz dulje razdoblje
    to je prava riječ

0 Not allowed!

Pristupio/la
    Jan 2011
    Visina (cm)
    182
    Težina (kg)
    90
    Level
    1
    Achievements:
    Thumbs Up
    Stanje reputacije
    9

ma znam ja sve u vezi dijabetesa,imao sam edukacije u Rijeci bolnica na kantridi... tamo sam jako puno naučio u vezi prehrane, kao i za samu bolest... možda nisam bio previše diskretan u vezi mog pitanja u temi,mene zanimaju "cake" za što manjim unosom inzulina. Znači zanima me dali netko zna neke savjete kako biti što više otporan na inzulin...npr. kako izbalansirat prehranu sa što manjim unosom ugljikohidrata, i koje namirnice da pretežno koristim npr. čuo sam da paprika pomaže u izlučivanju inzulina ili da cimet snizuje šećer u krvi...evo to me zanima,koje namirnice pretežno da koristim, i kakav bi bio najbolji omjer ugljikohidrata sa bjelančevinama (čitao sam u weider-ovom katalogu odma na prvoj stranici da postoje dva različita metabolizma-proteinski metabolizam i ugljikohidratni metabolizam)...inače unosim 2500kcal...bilo bi mi najbolje ako ima jos nekog koji ima dijabetes da vidim njegovu prehranu ili da podijelimo neke savjete...
    ako mislite da je ova tema nema smisla izbrisat ču je...

0 Not allowed!
    GOALS:

140 BENCH PRESS

170 SQUAT

Iskusnjara vege avatar
    Pristupio/la
    Jan 2011
    Visina (cm)
    178
    Težina (kg)
    75
    Godine
    41
    Level
    1
    Achievements:
    Three FriendsTagger Second ClassVeteran10000 Experience Points
    Thumbs Up
    Received: 16
    Stanje reputacije
    11

Re: Prehrana za dijabetičare: nije mi jasan unos ugljikohidrata

istražuj malo ili pronađi lekara koji prati najnovija saznanja u vezi sa dijabetesom. Ugljeni hidrati nisu uopšte uzrok dijabetesa tipa 2 (ako o njemu govoriš?), već preteran unos MASTI, a kako pokazuju nova saznanja i PROTEINA. Preporučio bih ti da dobro istražiš ovo i razmisliš da li ti je važnije da nabijaš mišiće ili da držiš bolest pod kontrolom. Moje mišljenje je da ne treba da se forsiraš i da treba da imaš ishranu baziranu na kuvanim integralnim žitaricama, malo proteina i masti (u prevodu, makrobiotika).
    U svakom slučaju dijeta sa puno proteina i masnoća (ma kakve bile) bi za tebe bila pogubna. Keto dijeta po nemi nije zdrava ni za koga, a pogotovo za bolesne.
    http://diabetes.webmd.com/news/20090...ch-protein-fat

NARAVNO, PROSTI ŠEĆERI NIKAKO: tipa glukoza, običan šećer, slatkiši...

0 Not allowed!
    “Age is a question of mind over matter. If you don’t
    mind, it doesn’t matter.”

Početnik Mr. Olympia bilder18 avatar
    Pristupio/la
    Sep 2009
    Level
    1
    Overall activity: 1.6%
    Achievements:
    Three FriendsCreated Blog entryTagger Second ClassOverdriveCreated Album picturesVeteran25000 Experience Points
    Awards:
    Calendar Award
    Blog Entries
    3
    Thumbs Up
    Received: 8
    Stanje reputacije
    0

Stara mi ima dijabetes i znam puno o tome!!

Prvo me zanima koliko puta dnevno uzimaš inzulin i u kojem obilku(tablete,injekcija)

Npr moja stara uzima 5 puta dnevno,injekcijom i teško joj je ikakve aktivnosti isplanirati uz to jer stvarno joj gušterača upoće ne radi.

Bila je u dnevnoj bolnici i tamo je sve naučila pa tako si trebao i ti.Dobila je knjižice s dijetama,pravilnom prehranom i sve što ide uz to.Malo je kompliciranije jer ti ideš u tertanu ali ipak može se sve samo treba truda

0 Not allowed!

Pristupio/la
    Jan 2011
    Visina (cm)
    182
    Težina (kg)
    90
    Level
    1
    Achievements:
    Thumbs Up
    Stanje reputacije
    9

znači ovako,bolujem od tip1 dijabetesa,koristim inzulin (tip 2 imaju pretežno stariji ljudi i uzimaju tablete). prije 5 godina kad sam dobio dijabetes imao sam MINIMALNI unos inzulina samo 2 puta na dan, to je bilo ujutro 1j. i noćni inzulin u 22.00h 2j. tada sam bio u tom honeymoon-u što doktori govore kako to traje godinu ili dvije....ali meni taj honeymoon traje već tih 5 godina samo što mi se sve više i više povečavaja unos jedinica...i sada kkoristim ovako: doručak 8j. , ručak 7j. , večera 7j. , i noćni 18j. ... jedinice inzulina mi stalno padaju i rastu,u tome mi je največi problem što nisu izbalansirani a htio bi naravno smanjiti unos na što manje moguče primjer kao i što sam imao na početku... sve je moguče ako se hoče,ali ja više nemam ideja šta da novo probam u vezi toga jer sam svašta probavao ali uvijek to nebi bilo to... hvala bogu da mi gušterača još radi pa imam mogučnost čak da se izliječim ali naravno to nije lagan postupak... tu treba puno muke i strpljenja...ako te još šta zanima slobodno pitaj

0 Not allowed!
    GOALS:

140 BENCH PRESS

170 SQUAT

V.I.P. riss avatar
    Pristupio/la
    Jan 2009
    Visina (cm)
    179
    Težina (kg)
    80
    Level
    1
    Achievements:
    Thumbs Up
    Stanje reputacije
    21

Citiraj Prvotno napisano od omna
    ma znam ja sve u vezi dijabetesa,imao sam edukacije u Rijeci bolnica na kantridi... tamo sam jako puno naučio u vezi prehrane, kao i za samu bolest... možda nisam bio previše diskretan u vezi mog pitanja u temi,mene zanimaju "cake" za što manjim unosom inzulina. Znači zanima me dali netko zna neke savjete kako biti što više otporan na inzulin...npr. kako izbalansirat prehranu sa što manjim unosom ugljikohidrata, i koje namirnice da pretežno koristim npr. čuo sam da paprika pomaže u izlučivanju inzulina ili da cimet snizuje šećer u krvi...evo to me zanima,koje namirnice pretežno da koristim, i kakav bi bio najbolji omjer ugljikohidrata sa bjelančevinama (čitao sam u weider-ovom katalogu odma na prvoj stranici da postoje dva različita metabolizma-proteinski metabolizam i ugljikohidratni metabolizam)...inače unosim 2500kcal...bilo bi mi najbolje ako ima jos nekog koji ima dijabetes da vidim njegovu prehranu ili da podijelimo neke savjete...
    znači ovako,bolujem od tip1 dijabetesa,koristim inzulin (tip 2 imaju pretežno stariji ljudi i uzimaju tablete). prije 5 godina kad sam dobio dijabetes imao sam MINIMALNI unos inzulina samo 2 puta na dan, to je bilo ujutro 1j. i noćni inzulin u 22.00h 2j. tada sam bio u tom honeymoon-u što doktori govore kako to traje godinu ili dvije....ali meni taj honeymoon traje već tih 5 godina samo što mi se sve više i više povečavaja unos jedinica...i sada kkoristim ovako: doručak 8j. , ručak 7j. , večera 7j. , i noćni 18j. ... jedinice inzulina mi stalno padaju i rastu,u tome mi je največi problem što nisu izbalansirani a htio bi naravno smanjiti unos na što manje moguče primjer kao i što sam imao na početku... sve je moguče ako se hoče,ali ja više nemam ideja šta da novo probam u vezi toga jer sam svašta probavao ali uvijek to nebi bilo to... hvala bogu da mi gušterača još radi pa imam mogučnost čak da se izliječim ali naravno to nije lagan postupak... tu treba puno muke i strpljenja...ako te još šta zanima slobodno pitaj

Prijatelju, tip 1 dijabetesa je nemoguće izlječit i to ćeš imat do kraja života, ali sa tim se može doživjet duboka starost i bez komplikacija bolesti ako se šećer u krvi drži konstantno na normali.. to se u ovom slučaju može učinit strogom dijetom i inzulinom.. na inzulin ne možeš biti otporan! Inzulin je tebi nužan za regulaciju glukoze i njega se nećeš riješit (osim ako ti ne presade novu gušteraču)... što se tiće tih "caka" za smanjivanje količine unosa inzulina, taj unos se može smanjit kad se baviš tjelovježbom (teretanom npr.) jer za ulazak glukoze u mišić pri mišićnom radu nije potreban inzulin... samim tim se glukoza smanjuje pa se i potreba za inzulinom smanji (za sva ostala tkiva u tijelu inzulin je neophodan).. No koliko toga trebaš smanjit to ipak prepusti stručnjacima koji se za to školuju minimalno 12 godina i prerizično je da takve savjete tražiš na forumu... mi ovdje taman da i imamo takve stručnjake, ne bi ti mogli ništa pomoć preko foruma, za to se moraš uputit u bolnicu u Rijeku na kantridi... tamo će ti reći i za kalorijski unos i za namirnice koje trebaš unosit i izbalansirat inzulin... posebnos dijabetičke prehrane je da svaka namirnica ovisno o vrsti u koju se ubraja ima svoju zamjenu samo unutar te skupine pa nije moguće npr. ugljikohidrate zamjenit proteinima ili obrnuto... To je iz razloga što dijabetes nije samo bolest metabolizma ugljikohidrata, već i svih drugih tvari koje čine ljudsku prehranu... Kod dijabetičara se udio ugljikohidrata, proteina i masti računa u postotku i toga se moraš rigoroznije držat jer ne postoji fiziološka regulacija glukoze već se to radi sintetskim inzulinom izvana... iz toga razloga je tvoje pitanje na forumu vezano za omjer ugljikohidrata stvarno besmisleno...
    premda sam medicinar, kad bih imao takav problem išao bih pitat stručnjake koji se s tim bave, rekao bih im da želim ići u teretanu, objasnio koliko je intenzivan trening i pitao za savjet o prehrani i unosu inzulina...
    danas se sa dijabetesom može izvrsno živjeti.. ima i sportaša koji su osvajali olimpijske medalje a da su dijabetičari, to nije nikakav hendikep, samo zahtjeva veću disciplinu

ps. ove cimete i paprike zaboravi, ništa ti to pomoć neće

0 Not allowed!

Pristupio/la
    Jan 2011
    Visina (cm)
    182
    Težina (kg)
    90
    Level
    1
    Achievements:
    Thumbs Up
    Stanje reputacije
    9

Citiraj Prvotno napisano od riss

Prijatelju, tip 1 dijabetesa je nemoguće izlječit i to ćeš imat do kraja života, ali sa tim se može doživjet duboka starost i bez komplikacija bolesti ako se šećer u krvi drži konstantno na normali.. to se u ovom slučaju može učinit strogom dijetom i inzulinom.. na inzulin ne možeš biti otporan! Inzulin je tebi nužan za regulaciju glukoze i njega se nećeš riješit (osim ako ti ne presade novu gušteraču)... što se tiće tih "caka" za smanjivanje količine unosa inzulina, taj unos se može smanjit kad se baviš tjelovježbom (teretanom npr.) jer za ulazak glukoze u mišić pri mišićnom radu nije potreban inzulin... samim tim se glukoza smanjuje pa se i potreba za inzulinom smanji (za sva ostala tkiva u tijelu inzulin je neophodan).. No koliko toga trebaš smanjit to ipak prepusti stručnjacima koji se za to školuju minimalno 12 godina i prerizično je da takve savjete tražiš na forumu... mi ovdje taman da i imamo takve stručnjake, ne bi ti mogli ništa pomoć preko foruma, za to se moraš uputit u bolnicu u Rijeku na kantridi... tamo će ti reći i za kalorijski unos i za namirnice koje trebaš unosit i izbalansirat inzulin... posebnos dijabetičke prehrane je da svaka namirnica ovisno o vrsti u koju se ubraja ima svoju zamjenu samo unutar te skupine pa nije moguće npr. ugljikohidrate zamjenit proteinima ili obrnuto... To je iz razloga što dijabetes nije samo bolest metabolizma ugljikohidrata, već i svih drugih tvari koje čine ljudsku prehranu... Kod dijabetičara se udio ugljikohidrata, proteina i masti računa u postotku i toga se moraš rigoroznije držat jer ne postoji fiziološka regulacija glukoze već se to radi sintetskim inzulinom izvana... iz toga razloga je tvoje pitanje na forumu vezano za omjer ugljikohidrata stvarno besmisleno...
    premda sam medicinar, kad bih imao takav problem išao bih pitat stručnjake koji se s tim bave, rekao bih im da želim ići u teretanu, objasnio koliko je intenzivan trening i pitao za savjet o prehrani i unosu inzulina...
    danas se sa dijabetesom može izvrsno živjeti.. ima i sportaša koji su osvajali olimpijske medalje a da su dijabetičari, to nije nikakav hendikep, samo zahtjeva veću disciplinu

ps. ove cimete i paprike zaboravi, ništa ti to pomoć neće

riss,zahvaljujem ti se na odgovoru , o dijabetesu kao bolesti stvarno sam puno naucio,samo me mučila ta prehrana jer od kad sam krenuo u teretanu,htio sam ubacit sto vise bjelančevina,proteina a da ugljikohidrate izostavim...i sad vidim da griješim i da nesmjem izostavljat tako bitne stvari u prehrani...glavni cilj moje teme je da vidim prehranu jos nekog dijabetičara...naravno to neznači da je nekim dijelom drugačija od drugih ali zanima me kako kako je raspoređena kroz cijeli dan (npr.u koliko sati,koliko obroka na dan,kakvih obroka...) riss hvala ti još jednom stvarno si me potaknuo malo na razmišljanje...

0 Not allowed!
    GOALS:

140 BENCH PRESS

170 SQUAT

V.I.P. riss avatar
    Pristupio/la
    Jan 2009
    Visina (cm)
    179
    Težina (kg)
    80
    Level
    1
    Achievements:
    Thumbs Up
    Stanje reputacije
    21

riss,zahvaljujem ti se na odgovoru , o dijabetesu kao bolesti stvarno sam puno naucio,samo me mučila ta prehrana jer od kad sam krenuo u teretanu,htio sam ubacit sto vise bjelančevina,proteina a da ugljikohidrate izostavim...i sad vidim da griješim i da nesmjem izostavljat tako bitne stvari u prehrani...glavni cilj moje teme je da vidim prehranu jos nekog dijabetičara...naravno to neznači da je nekim dijelom drugačija od drugih ali zanima me kako kako je raspoređena kroz cijeli dan (npr.u koliko sati,koliko obroka na dan,kakvih obroka...) riss hvala ti još jednom stvarno si me potaknuo malo na razmišljanje...
    evo danas sam kod dijabetologa pitao kako dijabetičari sportaši reguliraju glukozu... rekli su mi da se u teretani mora postepeno ići prema intenzivnijim treninzima, znači ništa na naglo, da se mijenja i jutarnja i većernja doza inzulina!, da postoji nekoliko shema po kojima se dozira inzulin i koje se preporučuju svakoj osobi individualno ovisno prema dobi, nalazima i tipu inzulina kojeg koriste... jedna od shema je sa mjerenjem glukoze prije i poslije treninga, pa ako je glukoza manja od 6 da se uzima 15g glukoze prije treninga, a poslije treninga za sat vremena opet obrok sa kompletnim ugljikohidratima i inzulin ovisno o izmjerenoj glukozi... naravno to poštimavanje ide prema njihovim uputama... ukratno prehrana je potpuno drugačija nego kod ljudi bez dijabetesa koji idu u teretanu...
    rekli su mi da vole kad im se jave mladi dijabetičari koji bi htjeli ići u teretanu ili na neki drugi sport, da takvi ljudi imaju puno manju vjerovatnost da dobiju neku od komplikacija dijabetesa... sretno!!

0 Not allowed!

Visitors found this page by searching for:

večera za dijabetičare

dijabeticarska ishrana

vuk vrhovac dijeta

vecera za dijabeticare

dijabeticarska hrana

prehrana za dijabetičare

dijabeticarska dijeta

dijabetička prehrana forum

nije mi jasan unos ugljikohidrata

prehrana dijabetičaraprehrana za dijabeticarevečera za dijabetičaraprehrana kod dijabetičaravuk vrhovac dijabetička dijetadijabetička dijeta vuk vrhovacnije mi jasan unossta snizuje secervečera dijabetičaraprehrana dijabetičara forumvoce sa diabeticarednevna bolnica vuk vrhovaciskustva dijabeticaraudio ugljikohidrata kod dijabetičarateretana za dijabeticareako izostavim jutarnju dozu inzulina
SEO Blog

Tags for this Thread

Bookmarks

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove
  •